Grób Policjanta Polskiego w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, w tym tysięcy zamordowanych przez NKWD policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej, uczczono w piątek w Katowicach. Uroczystości zgromadziły m.in. policjantów, uczniów klas mundurowych i przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.
Obchody z okazji 86. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego arcybiskupa Andrzeja Przybylskiego, odprawiona w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.
- Z tej pamięci musimy my, współcześni, wydobyć jakąś naukę, żeby nie dopuścić do takich czasów, do takich systemów, do takich praw, które są bezprawne. Do niszczenia ludzkiej godności, zabijania prawdy, niszczenia sprawiedliwości. Niech więc również ta dzisiejsza okazja do pamięci i modlitwy będzie dla nas przestrogą - mówił w homilii abp Przybylski.
Jak przekonywał, czasem militarne zwycięstwo jest w istocie klęską. - Klęską ludzkiej godności, klęską ludzkiej cywilizacji. Bo czy oprawcy z Katynia to są zwycięzcy? Czy ci, którzy strzelali do tych ponad dwudziestu tysięcy członków polskiej elity, czy oni naprawdę zwyciężyli? - pytał metropolita.
Dalsza część uroczystości odbyła się przy Grobie Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie odbył się uroczysty apel.
Grób Policjanta Polskiego w Katowicach powstał w 1993 r. z inicjatywy rodzin policjantów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej. Jest to miejsce pamięci narodowej, które powstało staraniem Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” przy wsparciu władz państwowych, samorządowych i kościelnych. 17 września 1993 r. złożono w grobie ekshumowane w Miednoje szczątki nieznanego policjanta.
To symboliczne miejsce, w którym czczona jest pamięć o wszystkich funkcjonariuszach Policji Państwowej zamordowanych przez NKWD w 1940 roku i spoczywających na cmentarzach katyńskich i w innych nieznanych miejscach kaźni. Tutaj rodziny pomordowanych funkcjonariuszy, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież oraz mieszkańcy regionu mogą oddać hołd tym, którzy zginęli w obronie Rzeczypospolitej.
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach w 2018 r. wyremontowało Grób Policjanta Polskiego. W lipcu 1995 r. wokół niego umieszczono płyty z nazwiskami zamordowanych w 1940 przez NKWD. Obecnie kompozycja składa się z krzyża katyńskiego, wyodrębnionego grobu policjanta, tablic poświęconych funkcjonariuszom państwowym poległym w czasie powstań śląskich, II wojny światowej i po wojnie oraz ich rodzinom.
Wiosną 1940 r. stalinowski aparat terroru wymordował blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Twerze. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach m.in. w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Organizatorami rocznicowych uroczystości byli: szef śląskiej policji nadinsp. Mariusz Krzystyniak, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski oraz Grzegorz Grześkowiak - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” (PAP)
kon/ aszw/