"Profesor Tomasz Strzembosz - człowiek, uczony, obywatel" to tytuł konferencji naukowej, na którą w czwartek zaprasza Instytut Pamięci Narodowej. "Prof. Strzembosz uczył historyków nie tylko rzemiosła; był też ich wychowawcą" - mówi prezes IPN Łukasz Kamiński.
"Profesor Tomasz Strzembosz niewątpliwie należy do grona najważniejszych polskich historyków, aktywnych w drugiej połowie XX wieku. Ale to nie jedyny powód, dla którego chcemy przypomnieć jego naukowy dorobek. Był bowiem człowiekiem, który uczył młodych historyków nie tylko rzemiosła, ale był ich znakomitym wychowawcą. Był kimś więcej niż nauczycielem, wpływał na wrażliwość swoich uczniów i ich sposób postrzegania świata" - mówił PAP Kamiński, który w czwartek otworzy konferencję wspólnie z synem wybitnego historyka, Maciejem Strzemboszem.
"Prof. Tomasz Strzembosz niewątpliwie należy do grona najważniejszych polskich historyków, aktywnych w drugiej połowie XX w. Ale to nie jedyny powód, dla którego chcemy przypomnieć jego naukowy dorobek. Był bowiem człowiekiem, który uczył młodych historyków nie tylko rzemiosła, ale był ich znakomitym wychowawcą" - mówił PAP Łukasz Kamiński.
Spotkanie, które odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie, organizowane jest w związku ze zbliżającą się 10. rocznicą śmierci prof. Strzembosza. Ten historyk był znawcą m.in. konspiracyjnej walki zbrojnej w okupowanej Polsce, nauczycielem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Prezes IPN zwrócił uwagę, że z inspiracji prof. Strzembosza jego uczniowie podejmowali tematy, które w okresie komunizmu były albo fałszowane albo w ogóle nie były badane; dotyczyły m.in. powojennego okresu historii Polski.
"Warto przypominać takich ludzi jak prof. Strzembosz, pokazywać jakim był człowiekiem i historykiem. Bo może być wzorem do naśladowania dla tych, którzy dzisiaj mają uczniów i zachęcają ich do badań" - mówił Kamiński. Przypomniał też, że wśród zasług Strzembosza jest także i to, że był jedną z osób, które w Polsce odnawiały harcerstwo (był współtwórcą ZHR).
Konferencję "Profesor Tomasz Strzembosz – Człowiek, Uczony, Obywatel" organizują wspólnie IPN oraz Fundacja im. Tomasza Strzembosza. Paneliści omówią naukowe dokonania Strzembosza dotyczące m.in. Armii Krajowej, Szarych Szeregów, okupacji sowieckiej, a także jego zaangażowanie obywatelskie. Wśród uczestników konferencji będzie plejada polskich historyków, m.in. prof. Wojciech Materski, prof. Grzegorz Motyka, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Wojciech Roszkowski i prof. Tomasz Szarota. Badacze poruszą m.in. kwestię szkoły historycznej Tomasza Strzembosza.
Spotkanie naukowców zakończy finał VI edycji Konkursu o Nagrodę im. prof. Tomasza Strzembosza, która wręczana jest autorowi najlepszej książki dotyczącej historii po 1939 r. W ubiegłym roku wyróżnienie to przyznano dwóm badaczom: Pawłowi Kowalowi za książkę "Koniec systemu władzy. Polityka ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1986–1989" oraz Bartoszowi Kaliskiemu, autorowi publikacji "Archidiecezja gnieźnieńska w czasach komunizmu".
Prof. Tomasz Strzembosz (1930-2004) był badaczem historii Polski okresu II wojny światowej, związanym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Instytutem Studiów Politycznych PAN. W latach 1989-1993 przewodniczył Radzie Naczelnej Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, następnie został honorowym przewodniczącym ZHR.
Zainteresowania badawcze prof. Strzembosza koncentrowały się na tematyce konspiracyjnej walki zbrojnej w okupowanej Warszawie, dziejach partyzantki i konspiracji na Kresach Północno-Wschodnich RP w czasie okupacji sowieckiej w latach 1939-1941. Był on autorem kilkuset prac historycznych, w tym m.in. książek "Oddziały szturmowe konspiracyjnej Warszawy 1939-1945", "Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1945" i "Rzeczpospolita podziemna". (PAP)
nno/ mlu/