Prezydent Komorowski wręczył w poniedziałek w Poznaniu odznaczenia państwowe zasłużonym Wielkopolanom. Przyznano je z okazji 25. rocznicy przemian ustrojowych. „Cały czas trzeba przypominać światu o roli Polski w obaleniu komunizmu” – powiedział prezydent.
Komorowski był pytany, czy 25. rocznica wolnych wyborów sprawi, że o Polsce zacznie się mówić jak o miejscu, w którym zaczęły się przemiany w Europie. To zależy od nas wszystkich i w pierwszej kolejności sami Polacy powinni cenić wydarzenia z 1989 roku - odparł prezydent. Według niego, jeśli nie robią tego Polacy, to nie powinniśmy się dziwić, że reszta świata nie pamięta o naszych zasługach.
„Cały czas trzeba przypominać światu o roli Polski w obaleniu komunizmu, w odzyskaniu wolności nie tylko przez nas, ale cały rejon Europy Środkowo-Wschodniej, o roli Polski w doprowadzeniu do zjednoczenia Niemiec, obalenia muru berlińskiego, i co najważniejsze, zjednoczenia całej Europy" - powiedział w poniedziałek w Poznaniu prezydent.
Komorowski podkreślił, że przypadające 4 czerwca święto „w sposób naturalny zwraca uwagę nie tylko na historyczne zasługi Polski sprzed 25 lat w obaleniu komunizmu, ale zwraca też uwagę na polskie osiągniecia dnia dzisiejszego".
Komorowski podkreślił, że przypadające 4 czerwca święto „w sposób naturalny zwraca uwagę nie tylko na historyczne zasługi Polski sprzed 25 lat w obaleniu komunizmu, ale zwraca też uwagę na polskie osiągniecia dnia dzisiejszego".
Jak dodał prezydent, cieszy się, że jego zaproszenie na obchody zostały przyjęte przez wielu wybitnych liderów świata, w tym prezydenta USA Baracka Obamę.
„To będzie wielkie święto wolności i okazja do przypomnienia, że wolność zaczęła się w Polsce. (…) mam nadzieję, że zostanie to zapamiętane" - podkreślił Komorowski.
Prezydent podczas poniedziałkowej wizyty w Poznaniu wręczył w ratuszu odznaczenia państwowe. Wyróżnienia otrzymało 37 zasłużonych dla kraju Wielkopolan.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał działacz opozycyjny w PRL, przewodniczący wielkopolskiego sejmiku Lech Dymarski oraz historyk prof. Lech Trzeciakowski. Wysokie odznaczenia otrzymali też m.in. b. prezes poznańskiej rozgłośni radiowej Piotr Frydryszek, dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, a także artyści Hanna Banaszak-Preyss i Zenon Laskowik.
Kabareciarz Zenon Laskowik ocenił, że mamy wolne państwo, w którym brakuje obywateli. „Jeden amerykański prezydent powiedział +nie pytaj, co Ameryka może Ci dać, ale co ty możesz dać Ameryce+. Dziś nas to obowiązuje - pytajmy, co my damy Rzeczypospolitej, żeby była wolną" - dodał Laskowik.
Przed wręczeniem odznaczeń państwowych Komorowski pozował do pamiątkowego zdjęcia z poznaniakami oraz rozmawiał ze zgromadzonymi na Starym Rynku dziećmi. Na Starym Rynku w Poznaniu pojawiło się kilkanaście protestujących osób. Trzymali m.in. transparenty z napisem: „Przepraszacie za Jedwabne to przeproście też za Mazowieckiego, Michnika i za zdradę Okrągłego Stołu" oraz „1989 r. widmo wolności, a jest grabież i piąty rozbiór Polski".
Komorowski przyjechał do Poznania, by wręczyć Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Otworzy też zorganizowaną na Międzynarodowych Targach Poznańskich II Powszechną Wystawę Krajową, którą przygotowano z okazji 25. rocznicy przemian ustrojowych. Nawiązuje ona do wystawy zorganizowanej w Poznaniu w 1929 roku w dziesięciolecie II Rzeczypospolitej. (PAP)
pil/ rpo/ as/ jbr/