Ok. 100 delegatów, wśród których ponad połowa jest osobami świeckimi, bierze udział w Soborze Kościoła greckokatolickiego w Polsce. W czwartek rozpoczął się on w Przemyślu. Obrady potrwają do soboty.
"Sobór na pewno da jakieś ożywienie, potrzebę współdziałania świeckich z kapłanami. Sądzę, że to jeden z głównych celów naszego spotkania" - mówił wikariusz generalny diecezji wrocławsko-gdańskiej ks. Julian Hojniak. Jak dodał, założenia później każda parafia będzie wprowadzać w życie.
Bazylianin ojciec Piotr Kuszka oczekuje od soboru m.in. docenienia wspólnot osób konsekrowanych w życiu Kościoła greckokatolickiego. "Te osoby wnoszą duży wkład - zarówno na poziomie życia duchowego, modlitwy, ale także jako służba katechetyczna; zajmują się też osobami chorymi. Nie zawsze jest to doceniane" - zaznaczył.
Za ważne uznał podjęcie współpracy z parafiami zakonnymi i wspomaganie tychże parafii - na równi z innymi - przez kurię biskupią. O. Kuszka liczy, że na soborze poruszony będzie problem współpracy kurii i wspólnot w dziedzinie powołań do życia zakonnego. Brak powołań, to bolączka wszystkich wspólnot greckokatolickich w Polsce - mówił. "Może sobór będzie takim impulsem do rozwoju w tej dziedzinie" - powiedział.
W latach 40. XX w. władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Został reaktywowany na początku lat 90., a w 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku. W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska obejmująca terytorium w granicach Rzeczpospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska obejmująca terytorium w granicach Polski po lewej stronie Wisły.
Z kolei świecka delegatka na sobór Katarzyna Lewosiuk podkreśliła, że liczy na rozmowę o roli świeckich w cerkwi. "Mam nadzieję, że powrócimy też do problemu katechizacji ludzi dorosłych, która ma polegać nie tylko na poszerzaniu ich wiedzy, ale przede wszystkim miałaby charakter formacyjny" - dodała.
Na spotkaniu z dziennikarzami gość soboru sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego biskup Bohdan Dziurach z Kijowa mówił o sytuacji na Ukrainie. Jego zdaniem to, co obecnie się tam dzieje będzie miało ogromne skutki dla przyszłości całego kontynentu europejskiego.
Hierarcha zaapelował o trwały pokój w jego kraju. "Jako Kościół ubolewamy nad każdą ofiarą z którejkolwiek strony by ona nie była. Ból i cierpienie nie znają narodowości, ani przynależności wyznaniowej" - zaznaczył.
Zwrócił uwagę, że jednym z nowych zadań Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie jest "pomoc duchowa dla tych, którzy przeszli piekło wojny". "Ktoś słusznie powiedział, że dla nas wojna się skończy, ale tych, którzy tam byli już nie skończy się nigdy. Musimy leczyć rany nie tylko na ciele, ale także rany w duszy" – mówił bp Dziurach.
Jest to drugi sobór polskich grekokatolików; pierwszy po odnowieniu struktur tego Kościoła na początku lat 90. ubiegłego wieku odbył się w 2003 r. Tematem zgromadzenia jest "Żywa parafia - miejscem spotkania z żywym Chrystusem". W soborze uczestniczą hierarchowie, przedstawiciele księży, zakonników, zakonnic oraz reprezentanci laikatu. Tych ostatnich wśród delegatów jest ponad połowa.
W Przemyślu zostaną wypracowane postulaty, których część będzie przedstawiona do zatwierdzenia miejscowym hierarchom, a pozostałe trafią na Sobór Patriarszy, który za rok odbędzie się w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. We wrześniu 2015 r. zgromadzą się tam przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z całego świata. Wiernych tego Kościoła z Polski będzie reprezentować ok. 10 delegatów.
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy ponad 33 tys. wiernych, którzy mieszkują m.in. w woj.: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
W latach 40. XX wieku władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Został reaktywowany na początku lat 90., a w 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku. W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska obejmująca terytorium w granicach Rzeczpospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska obejmująca terytorium w granicach Polski po lewej stronie Wisły.
Polski Kościół greckokatolicki liczy 134 parafie, 59 księży diecezjalnych oraz 9 księży zakonnych i 77 zakonnic. Metropolitą przemysko-warszawskim jest abp Jan Martyniak. Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie studiuje 14 alumnów.
Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Ich zwierzchnikiem jest rezydujący w Kijowie abp Światosław Szewczuk. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.(PAP)
kyc/ huk/ mow/