Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski oraz b. osobista lekarka Lecha Wałęsy prof. Joanna Muszkowska-Penson są wśród siedmiu osób i instytucji, które zostaną uhonorowane w tym roku Medalami św. Wojciecha i księcia Mściwoja II.
O liście tegorocznych laureatów medali poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w siedzibie Rady Miasta Gdańska.
Te najwyższe - obok honorowego obywatelstwa miasta - wyróżnienia są przyznawane przez RMG od 1997 r. Otrzymują je osoby, instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów dla popularyzacji Gdańska i podnoszenia rangi miasta musi sięgać poza granice kraju.
Medal św. Wojciecha przyznano komisarzowi UE ds. budżetu Januszowi Lewandowskiemu, współzałożycielowi Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. Polityk Platformy Obywatelskiej otrzyma to wyróżnienie m.in. za za „ogromne zasługi dla rozwoju polskiej i gdańskiej myśli ekonomicznej, organizacji procesów prywatyzacyjnych i zmian ustroju gospodarczego w naszym kraju”, a także „za wieloletnią zaangażowaną i wysoce kompetentną pracę w strukturach Parlamentu i Komisji Europejskiej”.
Te najwyższe - obok honorowego obywatelstwa miasta - wyróżnienia są przyznawane przez RMG od 1997 r. Otrzymują je osoby, instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów dla popularyzacji Gdańska i podnoszenia rangi miasta musi sięgać poza granice kraju.
Kolejnym laureatem Medalu św. Wojciecha będzie niemiecki historyk, tłumacz, 47-letni Peter Oliver Loew. Jest dyrektorem i pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt, tamtejszego uniwersytetu oraz uczelni wyższych w Lipsku i Moguncji. Ma w swoim dorobku książki dotyczące dziejów Gdańska oraz stosunków polsko-niemieckich w czasach nowożytnych m.in.. „Gdańsk. Biografia miasta”, „Gdańsk Przewodnik literacki. Osiem spacerów po Gdańsku”, „Gdańsk i jego przeszłość. Kultura historyczna miasta od końca XVIII wieku do dzisiaj”.
Trzecią osobą wyróżnioną w tym roku Medalem św. Wojciecha jest historyk, mediewista prof. Błażej Śliwiński z Uniwersytetu Gdańskiego, autor takich książek jak m.in. „Poczet książąt gdańskich: dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku”, „Rzeź i zniszczenie Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku”, „Początki Gdańska: dzieje ziem nad zachodnim brzegiem Zatoki Gdańskiej w I połowie X wieku”. Był kierownikiem zespołu, który opracował, wydaną w 2012 r., „Encyklopedię Gdańską”.
Medale księcia Mściwoja II przypadną w tym roku dwóm osobom i dwóm instytucjom.
Wyróżnienie to otrzyma żeglarz Andrzej Dębiec – organizator Międzynarodowego Klubu Morza „Zejman” oraz Skansenu Żeglugi z unikatowym wnętrzem dawnej tawerny gdańskiej, wyposażonej w ponad 17 tys. eksponatów.
Medal ks. Mściwoja II przypadnie też, urodzonej w 1921 r. w Warszawie prof. Joannie Muszkowskiej-Penson. We wrześniu 1941 r. trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, skąd został uwolniona w kwietniu 1945 r. Po wojnie przez wiele lat pracowała w Akademii Medycznej oraz Szpitalu Wojewódzkim w w Gdańsku. W sierpniu 1980 r. służyła pomocą medyczną strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od sierpnia 1980 do 1990 r. była osobistym lekarzem i tłumaczem Lecha Wałęsy.
Od dnia wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 do lipca 1982 ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy Ruchu Młodej Polski oraz organizowała opiekę lekarską dla ukrywających się działaczy opozycji. Była też kolporterką podziemnych wydawnictw, za co trafiła na kilka dni do aresztu. Od 2006 r. pracuje w gdańskim biurze Wałęsy.
Medal ks. Mściwoja II otrzymają także redakcja, ukazującego się od 1963 r., Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego "Pomerania", poświęconego tematyce kaszubskiej oraz założyciele Stowarzyszenia SUM (Społeczny Urząd Miejski – PAP), pomysłodawców takich imprez w Gdańsku jak "Parada Niepodległości", "Misterium Męki Pańskiej" i "Orszak Trzech Króli".
Uroczystość wręczenia wykonanych ze srebra medali odbędzie się w poniedziałek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa.
W dziewięcioosobowej kapitule medali św. Wojciecha i Mściwoja II, ustalającej co roku w sposób jednomyślny listę laureatów, zasiadają m.in. znawcy historii Gdańska dr Andrzej Januszajtis i prof. Jerzy Samp, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, aktor Jerzy Kiszkis, prawnik prof. Jerzy Młynarczyk i przedsiębiorca Piotr Soyka.
Do tej pory przyznano 73 medale św. Wojciecha oraz 130 medali Mściwoja II. (PAP)
rop/ ls/