Parada historyczna z udziałem ok. 180 rekonstruktorów, Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, spektakl i i spacer śladami międzywojennego teatru podczas Przystanku Niepodległość - takie atrakcje zaplanowano w stolicy z okazji Święta Niepodległości.
Jak informują przedstawiciele stołecznego ratusza, w tym roku w paradzie historycznej z okazji 11 listopada, która przejdzie ulicami we wtorek, weźmie udział tylko piechota, nie będzie natomiast jednostek konnych ani zmotoryzowanych. Ulicami stolicy przejdzie ok. 180 rekonstruktorów w mundurach jednostek m.in. z okresu powstania styczniowego, listopadowego, wielkopolskiego i warszawskiego oraz z okresu I i II wojny światowej. Parada rozpocznie się w rejonie pl. Piłsudskiego ok. godz. 13, po zakończeniu oficjalnych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Rekonstruktorzy będą towarzyszyli marszowi prezydenckiemu "Razem dla Niepodległej", którego zakończenie przewidziano koło Belwederu.
Na niedzielę poprzedzającą Święto Niepodległości Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi będą mogli wykonać koszulki z symbolami patriotycznymi i postaciami związanymi z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. Z kolei 11 listopada muzeum zaprasza na VI Koncert Niepodległości, którego tematem przewodnim będzie służba Polaków pod obcymi sztandarami, w walce o niepodległość Polski i innych narodów. W repertuarze koncertu znajdą się m.in. zapomniane pieśni z okresu powstania listopadowego i styczniowego, I i II wojny oraz XX wieku. Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Bronisław Komorowski.
Przedstawiciele Muzeum Niepodległości złożą 11 listopada kwiaty na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak. Później zaplanowano: projekcję dokumentu Andrzeja Kałuszko "Świadectwo dojrzałości” o Danucie Brzosko-Mędryk, autorce wspomnień z obozu koncentracyjnego na Majdanku "Niebo bez ptaków", prezentację wystawy "Niepodległa w plakacie ze zbiorów Muzeum Niepodległości" oraz pokaz filmu Wiesława Dąbrowskiego "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy".
W obchody Święta Niepodległości włączy się również Muzeum Historii Polski dziewiątą edycją Przystanku Niepodległość (odbędzie się we wtorek). Główną atrakcją tegorocznego Przystanku pt. "My to zagramy" będzie prezentowany w Bibliotece Uniwersyteckiej spektakl przybliżający co grano na deskach warszawskich teatrów w latach 1918, 1928, 1938 i 1948. Przedstawienie zrealizowane przez studentów i absolwentów Akademii Teatralnej będzie można obejrzeć w ciągu dnia czterokrotnie - o godz. 11.30, 14.30, 16.00 i 19.00.
W tych samych godzinach odbędzie się przedstawienie dla dzieci na podstawie książki „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej. Po spektaklu zaplanowano warsztaty plastyczne związane z tematyką sztuki. Odbędzie się też kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990".
Będzie można również aktywnie spędzić czas w drodze na spektakle. Półtorej godziny przed każdym z nich sprzed siedziby Muzeum Historii Polski wyruszy spacer z przewodnikiem poświęcony międzywojennemu teatrowi w Warszawie. Jego uczestnicy poznają ciekawe miejsca na teatralnej mapie miasta oraz najważniejsze postacie tego czasu. Spacer przygotował dr Patryk Kencki z warszawskiej Akademii Teatralnej, który wraz Piotrem Kulczyckim i Jakubem Niżniowskim oprowadzi po stołecznych zakątkach.
IX Przystankowi Niepodległość towarzyszyć będzie okolicznościowa gazetka "Jesteśmy", w której zamieszczona zostanie trasa teatralnego spaceru po Warszawie, ciekawostki historyczne związane z prezentowanymi podczas niego miejscami oraz fotografie przybliżające międzywojenny teatr. Publikacja będzie dostępna tylko 11 listopada.
Patronami medialnymi Przystanku Niepodległość są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
akn/ agz/ ura/