Sześciu filantropów w ramach kampanii „18 Filarów Pamięci” wsparło Fundację Auschwitz-Birkenau, która gromadzi pieniądze na finansowanie konserwacji w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Każdy przekazał kwotę 1 mln euro – podało w środę Muzeum Auschwitz.
Celem Fundacji jest zgromadzenie kapitału w wysokości 120 mln euro. Odsetki od tej kwoty pozwolą na planowe konserwacje. Dotychczas rządy 35 państw zadeklarowały 102 mln euro. Fundacja chce zgromadzić pozostałe 18 mln euro adresując do filantropów kampanię „18 Filarów Pamięci”. Dzięki wsparciu pierwszych sześciu zebrana kwota wzrosła do 108 mln euro.
„Filarami pamięci” została rodzina Goldrich oraz ich fundacja, stworzona przez przedsiębiorcę z branży budowlanej, ocalonego z Holokaustu Jona Goldricha; założyciel Kleinman Family Holocaust Education Center, które zajmuje się przekazywaniem doświadczeń ortodoksyjnych Żydów z okresu Holokaustu Elly Kleinman, a także przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.
Dyrektor Fundacji Jacek Kastelaniec przypomniał, że Miejsce Pamięci Auschwitz „jest jedynym w swoim rodzaju ośrodkiem edukacji, gdzie młodzi ludzie mogą uczyć się o strasznych skutkach antysemityzmu, rasizmu i nienawiści”. „Podstawową misją Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zapewnienie przetrwania autentyzmu tego wyjątkowego miejsca, aby przyszłe pokolenia były w stanie zrozumieć znaczenie słów +nigdy więcej+” – powiedział.
Milion euro przekazał ocalony z Holokaustu Frank Lowy, który stracił wielu członków rodziny w Auschwitz. Jest założycielem Westfield Grup, będącej potentatem w branży centrów handlowych. Uczyniła to także Lily Safra, przewodnicząca fundacji zajmującej się badaniami medycznymi oraz opieką zdrowotną, edukacją, religią i kulturą.
Swój wkład przekazała także „The Righteous Persons Foundation” Stevena Spielberga, która m.in. wspiera działania mające pomóc nowym pokoleniom zaangażować się w życie żydowskie. Chce też inspirować ludzi do budowania sprawiedliwszego świata.
Jak poinformowała w komunikacie Fundacja Auschwitz, darczyńcy zostaną uhonorowani podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, które odbędą się 27 stycznia.
Dyrektor Fundacji Jacek Kastelaniec przypomniał, że Miejsce Pamięci Auschwitz „jest jedynym w swoim rodzaju ośrodkiem edukacji, gdzie młodzi ludzie mogą uczyć się o strasznych skutkach antysemityzmu, rasizmu i nienawiści”. „Podstawową misją Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zapewnienie przetrwania autentyzmu tego wyjątkowego miejsca, aby przyszłe pokolenia były w stanie zrozumieć znaczenie słów +nigdy więcej+” – powiedział.
Auschwitz - zdaniem Ronalda S. Laudera - brutalnie przypomina ludziom, co się dzieje, gdy świat milczy w obliczu zła. „25 lat temu, kiedy po raz pierwszy odwiedziłem Auschwitz, byłem oszołomiony tym, że wszystkie fragmenty byłego obozu niszczeją” – mówił. To dlatego stanął później na czele międzynarodowej kampanii, której celem było zebranie pieniędzy na konserwację nie tylko baraków Birkenau, ale także stosów butów, waliz, okularów i innych osobistych przedmiotów zrabowanych przez nazistów ofiarom Zagłady.
Lily Safra powiedziała, że z własnego doświadczenia wie, jak silnym narzędziem dla zachowywania pamięci o Holokauście oraz edukacji przyszłych pokoleń jest wizyta w Auschwitz. Dlatego konserwacja jest rzeczą fundamentalną, a wsparcie tego dzieła ogromnym zaszczytem. „Uznajemy to bowiem za część naszych działań związanych z edukacją o Holokauście na całym świecie — dodała.
Elly Kleinman, którego matka przeżyła Auschwitz, a wielu przodków straciło w tym obozie życie, zadedykował swój dar ortodoksyjnym Żydom zgładzonym podczas Holokaustu. „(…) Chcemy sprawić, aby przyszłe pokolenia znały historię tego, skąd pochodziła żydowska społeczność religijna, przez co przeszli (…), jak odbudowali swój świat i (…) zachowali wiarę i tradycje” — powiedział.
Fundacja podała, że prowadzi rozmowy zmierzające do pozyskania brakujących 12 mln euro.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W przeszłości utrzymywało się głównie z pieniędzy budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 ok. 5 proc. budżetu. (PAP)
szf/ gma/