Utwory poświęcone Polakom walczącym pod obcymi sztandarami o niepodległość Rzeczpospolitej i innych narodów znajdą się w programie VI Koncertu Niepodległości pt. "Poland", który odbędzie się wieczorem 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego.
W szóstym Koncercie Niepodległości wystąpi łącznie 20 artystów. Wśród nich znajdą się wokalistka Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk (główny wokal męski) i Justyna Rodasik, którym towarzyszyć będą m.in. Marcin Riege (fortepian) i Krzysztof Kowalewski (gitara) oraz siedmioosobowa sekcja smyczkowa. Muzyce będzie towarzyszyła narracja historyczna, koncert poprowadzi aktor Jacek Mikołajczak.
"Przez sześć lat Koncert Niepodległości wspólnie zrealizowało ponad 250 osób, mamy w swoim dorobku ponad 70 nowych kompozycji albo hybrydowych aranżacji utworów dawnych i pieśni patriotycznych. Szacujemy, że naszych koncertów wysłuchało w sumie ponad 4 tys. osób" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej organizator i współtwórca koncertu Jacek "Wiejski" Górski.
Jak zaznaczył, muzycy związani z koncertem wypracowali własny styl muzyczny, który określili mianem muzyki hybrydowej. "To styl łączący wiele różnych nurtów muzycznych - oryginalne brzmienie dawnych hymnów i pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystujący elementy klasyki, elektroniki, rocka, jazzu, poezji śpiewanej oraz nagrania archiwalne i odgłosy natury. Koncert przez te sześć lat skutecznie przełamał też stereotypy związane z pieśnią patriotyczną, która wielu kojarzyła się głównie z akademiami wojskowymi, nie z nowoczesną muzyką" - wyjaśnił Górski.
VI edycja koncertu została zatytułowana "Poland", co było inspirowane odnalezionymi 2 lata temu pamiątkami po powstańczej sanitariuszce. "Była wśród nich spora liczba naszywek z tym właśnie napisem, należących do żołnierzy II Korpusu. Tegoroczny koncert będzie poświęcony Polakom walczącym pod obcymi sztandarami o wolność Polski i innych narodów. Służąc w obcych armiach wciąż jednak mieli nadzieję, że jest to walka również o Rzeczpospolitą. Pochylimy się nad trudnym i gorzkim tematem służby Polaków w obcych mundurach, często znienawidzonych - zaborców czy okupantów" - opowiadał organizator.
Prezentowane podczas koncertu utwory przybliżą szerokie spektrum historii Polaków w obcych formacjach. Począwszy od udziału śląskich Piastów w wyprawach krzyżowych, przez walki Polaków w armii Napoleona i wojskach secesyjnych w Ameryce po Franciszka Gabryszewskiego, który jako jeden z nielicznych wystartował samolotem podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor i historię Polaka walczącego w 1984 r. w Afganistanie przeciwko armii sowieckiej.
W ocenie dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego ważnym walorem koncertu jest wyjątkowe połączenie muzyki oraz treści patriotycznych i historycznych. "Ten koncert jest rodzajem święta, w którym biorą udział całe rodziny. Tegoroczny temat jest naprawdę trudny i często bolesny. Z jednej strony dotyka bohaterstwa i poświęcenia np. w walkach podczas II wojny, które kończą się jednak smutną dla nas paradą zwycięstwa, do której nie zaproszono Polaków" - podkreślił Ołdakowski.
W programie tegorocznego Koncertu Niepodległości znajdą się: "Marsz Polonii", "Idzie żołnierz borem lasem", "Przy sadzeniu róż", "Nadir - utwór instrumentalny", "Wąwóz Somosierry", "Sen o szpadzie", "Ta, co nie zginęła", "Czerwone maki", "Karpacka brygada", "Enigma - utwór instrumentalny", "Od Kłajpedy do Szczecina", "Lwowskie puchacze", "Obława", "Azymut +W+", "Powrót" i "Mazurek Dąbrowskiego".
Koncert Niepodległości honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)
akn/ mhr/