Kościół ewangelicko-augsburski w Katowicach docenił prezydenta tego miasta Piotra Uszoka oraz pośmiertnie biskupa ewangelickiego Tadeusza Szurmana wyróżnieniem "Śląski Szmaragd" - Uszoka za "bycie wzorem samorządowca", a Szurmana za "bycie +Szmaragdem+ tej ziemi".
Uroczystość odbyła się w piątek podczas nabożeństwa w katowickiej katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego, w przypadające 31 października Święto Reformacji. "Śląski Szmaragd" jest wyróżnieniem przyznawanym wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej.
Biskup Tadeusz Szurman, jak napisano w laudacji, "należał do niekwestionowanych autorytetów życia kościelnego i społecznego na Śląsku". "Jego otwartość ekumeniczna i poczucie braterstwa sprawiły, że stał się ojcem duchowym dla prawie wszystkich mniejszościowych wspólnot kościelnych i religijnych Katowic. Chętnie nawiązywał dobrosąsiedzkie relacje z duchowieństwem Kościoła Rzymskokatolickiego" - podkreślano.
Z inicjatywy bp. Szurmana powołane zostało m.in. Centrum Diakonijne "Słoneczna Kraina", od wielu lat przy katowickiej parafii funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i punkt wydawania odzieży.
"Śląski Szmaragd" jest wyróżnieniem przyznawanym wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Prezydenta Katowic Piotra Uszoka doceniono za za "bycie wzorem samorządowca", a biskupa ewangelickiego Tadeusza Szurmana za "bycie +Szmaragdem+ tej ziemi".
Doceniono również jego działalność jako "propagatora kultury" w szczególności muzyki sakralnej oraz jego pracę z młodzieżą. "Był Duszpasterzem Młodzieżowym Diecezji Katowickiej, Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży i Przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. Dla młodzieży opracował śpiewnik +Chwalmy Pana+, który doczekał się wielu wznowień i do dziś jest używany nie tylko przez młodzież" - podkreślano.
Bp Szurman był m.in. zwierzchnikiem katowickiej diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Zmarł 30 stycznia tego roku, w wieku 59 lat.
Nagroda bp. Szurmanowi została przyznana "za bycie +Szmaragdem+ tej ziemi". Nagrodę odebrała wdowa.
Prezydenta Katowic Piotra Uszoka, który po 16 latach rządzenia tym miastem ogłosił, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach, nagrodzono w szczególności za "bycie wzorem dobrego samorządowca, potrafiącego wykorzystać potencjał miasta oraz za otwartość ekumeniczną, przejawiającą się w dobrej, partnerskiej współpracy z Kościołami i związkami wyznaniowymi Katowic".
"Prezydent Piotr Uszok nie tylko rządził Katowicami, ale przede wszystkim był dobrym gospodarzem miasta, dlatego w każdych wyborach wygrywał z dużą przewagą nad swoimi konkurentami" - napisano w laudacji. Jak podkreślono, należy on do "najbardziej zasłużonych i znanych samorządowców w Polsce".
Wyróżnienie "Śląski Szmaragd", Uszok otrzymał również za to, że "doceniał i szanował ludzi pracy oraz środowisko nauczycieli, profesorów, naukowców". "Starał się, by wyższe uczelnie Katowic mogły się rozwijać, a miasto było przyjazne dla studentów"; w różnorodności religijnej i kulturowej mieszkańców "dostrzegał dar i bogactwo miasta" - zaznaczono.
Nazwa nagrody - "Śląski Szmaragd" - nawiązuje do poetyckiej wypowiedzi sprzed kilku wieków, porównującej Śląsk do szmaragdu, którego wartość jest tym większa, im więcej w tym szlachetnym kamieniu różnorodnych cząstek. Jak mawiał bp Szurman, Śląsk - jako pogranicze wielokulturowe, wielonarodowe i wielowyznaniowe - wniósł i wnosi znaczący wkład we współczesne procesy integracji Europy poprzez charyzmat wielu osobowości, cieszących się autentycznym uznaniem.
W poprzednich latach "Śląskie Szmaragdy" odebrali m.in. arcybiskupi Alfons Nossol i Damian Zimoń oraz b. premier Jerzy Buzek, pisarz Jerzy Pilch, skoczek narciarski Adam Małysz i reżyser Kazimierz Kutz. (PAP)
ktp/ par/