Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w sobotę w Brukseli zasłużonych działaczy belgijskiej Polonii. Reprezentowaliście państwo sprawę polską w okresie, gdy nie było to łatwe, to daje szczególne prawo do satysfakcji - powiedział.
Wśród uhonorowanych przez prezydenta znalazły się osoby zasłużone w czasie wojny, działacze "Solidarności", założyciele i działacze ruchu polonijnego w Belgii.
Prezydent pogratulował odznaczonym wszystkich życiowych dokonań, które "w sumie tworzą rachunek działań i intencji dla Polski". "Serdecznie dziękuję za wysiłki na rzecz umacniania poczucia, że przynależność do kultury polskiej jest wyróżnikiem pozytywnym" - podkreślił Komorowski. Dziękował za kształtowanie dumy z bycia Polakiem także w czasach, gdy nie było wiele jej źródeł.
Życzył, by "ambasadorowanie kulturze polskiej w Belgii było źródłem coraz większej satysfakcji i radości wynikającej z faktu, że można dziś z dumą reprezentować kulturę polską, państwo polskie, normalne, wolne, rozwijające się i doganiające całą Europę". Zapewnił, że Polacy mieszkający w Belgii mają szczególne prawo do satysfakcji z udziału w procesie dobrej zmiany w kraju, ponieważ reprezentowali sprawę polską w okresie, gdy nie było to łatwe.
W spotkaniu z belgijską Polonią prezydentowi towarzyszyła małżonka Anna Komorowska.
Prezydent odznaczył Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości Marię Rondomańską - warszawską sanitariuszkę walczącą w powstaniu warszawskim, która przeszła przez obozy Altengraboff i Oberlagen; na emigracji zaangażowała się w pracę społeczną, organizowała transporty humanitarne do Polski. Ksiądz Ryszard Sztylka, duszpasterz polonijny w okresie stanu wojennego organizujący wysyłki pomocy żywnościowej i medycznej do Polski, został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi. To samo wyróźnienie otrzymała działaczka polonijna Izabela Światopełk Czetwertyńska, która zorganizowała łącznie 18 transportów z pomocą do Polski i Białorusi.
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi otrzymał mieszkający w Belgii piłkarz Włodzimierz Lubański. Założyciel Rady Polonii Belgijskiej, jednej z największych organizacji polonijnych w Belgii, Franciszek Gałązka został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi. Założycielka pierwszej szkoły społecznej w Belgii, Centrum Kształcenia im. Jana Pawła II, Teresa Arsztagi vel Harsztagi otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi. To samo odznaczenie otrzymali założyciel zespołu folklorystycznego Wisła Robert de Loenen oraz prezes Związku Polaków w Belgii w oddziale w Limburgii Czesław Szkudlarski.
Po ceremonii Włodzimierz Lubański wspominał w rozmowie z dziennikarzami czasy, gdy on i jego koledzy przyjeżdżali do Belgii. "Kiedy rozpoczynaliśmy grę w drużynach belgijskich, nie było łatwo. Różnie o Polakach się mówiło, (...) ale przez dobre występy w drużynie, w której grałem, mówiło się o Polsce lepiej, pozytywnie" - opowiadał. Podkreślił, że dzisiaj jego młodszym kolegom jest o wiele łatwiej rozpoczynać karierę w zagranicznych drużynach, a Polska stała się krajem wolnym, zmieniającym się na lepsze właściwie co roku, co sam widzi, odwiedzając kraj.
Prezydent Komorowski rozpoczął w sobotę dwudniową wizytę w Brukseli od nieformalnego spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, tematem rozmowy była sytuacja międzynarodowa ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.
W niedzielę Komorowski zabierze głos na Brussels Forum organizowanym przez German Marshall Fund - spotkaniu, w którym biorą udział politycy, intelektualiści i przedstawiciele świata biznesu z Europy i Ameryki Północnej.Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ kar/