Wspomnieniem odczytanym przez spikera Knesetu izraelski parlament upamiętnił w poniedziałek Władysława Bartoszewskiego, zmarłego 24 kwietnia. Ambasador Polski w Izraelu Jacek Chodorowicz zaznaczył, że to wyjątkowy sposób upamiętnienia zagranicznego polityka.
We wspomnieniu, odczytanym przez przewodniczącego Knesetu Juli-Joela Edelsteina, nawiązano "głównie do zasług prof. Bartoszewskiego w budowaniu relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich oraz faktu, że był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata i honorowym obywatelem państwa Izrael" - powiedział PAP Chodorowicz.
W sesji poświęconej pamięci zmarłego, która odbyła się w ramach regularnego posiedzenia Knesetu, uczestniczył premier Benjamin Netanjahu i przedstawiciele izraelskiego rządu oraz dyplomaci, w tym ambasador Izraela w Polsce do 2014 roku Zwi Rav-Ner, a także delegacja polskiej ambasady i reprezentanci Instytutu Yad Vashem.
"Prof. Bartoszewski wielokrotnie odwiedzał Izrael, starając się utrzymywać kontakty ze swoimi żydowskimi przyjaciółmi również w okresie, kiedy nie było jeszcze wznowionych stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Będąc ministrem spraw zagranicznych niepodległej Polski, a potem sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, szukał zawsze sposobów, by pogłębić relacje między Polakami a Żydami" - głosi odczytane w poniedziałek oświadczenie. Podkreślono, że wraz ze śmiercią prof. Bartoszewskiego nie tylko Polska i Izrael, ale cała ludzkość "straciła ważny autorytet moralny".
Ambasador Chodorowicz zwrócił uwagę, że takie upamiętnienie zagranicznego polityka w Knesecie jest wyjątkowe. Ostatnim uhonorowanym w ten sposób zagranicznym przywódcą był ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech Vaclav Havel, zmarły w 2011 roku - wskazał.
W uroczystościach pogrzebowych prof. Władysława Bartoszewskiego w poniedziałek w Warszawie wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, prezydent Niemiec Joachim Gauck, były minister spraw zagranicznych Izraela Mosze Arens, a także przedstawiciele innych krajów. Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, więzień Auschwitz, żołnierz AK, historyk, w wolnej Polsce dwukrotnie minister spraw zagranicznych, zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat.(PAP)
ksaj/ mc/ abr/