W Chicago w trakcie trzydniowych obchodów piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej i 75. rocznicy zbrodni katyńskiej w ten weekend zaplanowano msze w intencji ofiar, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi Franciszkowi Gągorowi i apel poległych.
W Nowy Jorku rocznicowa msza zostanie odprawiona w niedzielę w katedrze św. Patryka.
Pierwszym akcentem obchodów w Chicago było piątkowe nabożeństwo w intencji ojczyzny, ofiar Katynia i Smoleńska w kościele św. Ferdynanda, a po niej koncert fortepianowy Konrada Biniendy. Po mszy otwarto wystawę "Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej", przygotowaną przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wystawa ta powstała na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, ale została zaktualizowana przez chicagowskie Muzeum Polskie w Ameryce. Towarzyszącą jej ekspozycję na temat katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem przygotowały Narodowe Siły Zbrojne Nowe Pokolenie Chicago.
W sobotę obchody przeniosą się do Związku Podhalan w Północnej Ameryce, który ma swoją siedzibę na południu Chicago. Tam w godzinach popołudniowych zostaną złożone kwiaty pod tablicą Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Natomiast wieczorem w kościele Św. Trójcy w Chicago zostanie odprawiona msza w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Po nabożeństwie zaplanowano projekcję filmowej biografii prezydenta Lecha Kaczyńskiego pt. "Niosła go Polska" w reżyserii Roberta Kaczmarka oraz spotkanie z przebywającym w Chicago na zaproszenie organizatorów Stanisławem Gągorem, bratem generała Franciszka Gągora, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. W niedzielę w bazylice św. Jacka w Chicago odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci generała.
Następnie obchody przeniosą się pod Pomnik Ofiar Katynia na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod Chicago. Częścią obchodów będzie apel poległych. Na pokładzie Tu-154M pod Smoleńskiem zginął działacz polonijny Wojciech Seweryn, twórca i inicjator powstania pomnika ofiar Katynia. Córka Seweryna, Anna Wójtowicz, mieszka w Chicago.
Program trzydniowych obchodów piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej i 75. rocznicy zbrodni katyńskiej w Chicago przygotowało wspólnie kilka organizacji polonijnych: Kongres Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois, Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska, Związek Podhalan w Północnej Ameryce, Związek Klubów Polskich, Stowarzyszenie Rajd Katyński i Narodowe Siły Zbrojne Nowe Pokolenie Chicago.
"Bardzo cieszy i buduje, że ponad podziałami pochylamy się nad ofiarami tych wydarzeń, które miały miejsce w Katyniu i Smoleńsku" - powiedział PAP Arek Cimoch, reprezentujący Narodowe Siły Zbrojne Nowe Pokolenie.
Na Daley Plaza, centralnym placu w Chicago, w piątek po południu (czasu lokalnego) zorganizowano manifestację. Pojawiła się tylko ok. dwudziestu osób z biało-czerwonymi flagami. Przy dźwiękach polskiej patriotycznej muzyki rozdawano przechodniom kartki z petycją do Kongresu o powołanie niezależnej międzynarodowej komisji do wyjaśnienia przyczyn tragedii.
W Nowym Jorku Polonia uczci piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej mszą w intencji ofiar w niedzielę w katedrze św. Patryka. W pobliskim Doylestown, zwanym amerykańską Częstochową, rocznicowe obchody odbędą się 18 i 19 kwietnia; zaplanowano nabożeństwo i sympozjum z udziałem rodzin ofiar katastrofy.
Z kolei 19 kwietnia pod Pomnikiem Katyńskim w Baltimore odbędą się - jak co roku - uroczystości z udziałem Ambasady RP w Waszyngtonie, upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.
Z Chicago Joanna Trzos (PAP)
tos/ jhp/