M.in. ekshumację ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956, co pozwoli zakończyć ich poszukiwania na stołecznej Łączce, zakłada prezydencki projekt nowelizacji ustawy, który poparł we wtorek rząd. Rada Ministrów ma jednak uwagi do konkretnych przepisów.
Rząd zgadza się, że ofiary terroru komunistycznego bezsprzecznie zasługują na godne upamiętnienie - poinformował CIR we wtorkowym komunikacie.
Rada Ministrów ma jednak uwagi do konkretnych przepisów, które "powinny zostać uwzględnione w ostatecznej wersji ustawy".
Rząd dokonał też wstępnego oszacowania skutków finansowych proponowanej nowelizacji i uważa, że wszystkie koszty obowiązywania nowej regulacji powinny być finansowane w ramach limitu wydatków określonych w ustawie budżetowej na dany rok.
Prezydent Bronisław Komorowski skierował projekt nowelizacji do Sejmu w ubiegłym roku. Celem inicjatywy jest umożliwienie godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56 straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych lub zmarłych w siedzibach urzędów bezpieczeństwa, więzieniach, obozach, zabitych w czasie walk bądź pacyfikacji.
Projekt obejmuje zmiany w trzech ustawach - o grobach i cmentarzach wojennych; o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o IPN. Wprowadza prawne podstawy ekshumacji i przeniesienia grobu w inne miejsce, a także związaną z tym procedurę postępowania przeprowadzaną na podstawie decyzji wojewody na wniosek prezesa IPN.
Prezydenckim projektem zajęła się sejmowa komisja administracji i cyfryzacji, która skierowała go do podkomisji. Ta w lutym wniosła do projektu poprawki o charakterze głównie techniczno-redakcyjnym i legislacyjnym.
Zmieniono m.in. tytuł na "Ustawę o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych oraz ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu". Doprecyzowano też, że w zakresie kosztów utrzymania grobów i cmentarzy wojennych mieszczą się także koszty ich remontów. (PAP)
akn/ agz/ gma/