Polska czuje się ambasadorem spraw ukraińskich - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna po czwartkowym spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawło Klimkinem. Podczas spotkania mowa była m.in. o wsparciu reform przeprowadzanych na Ukrainie i o polityce historycznej.
Pod przewodnictwem obu szefów dyplomacji odbywają się w czwartek w Warszawie konsultacje kierownictw Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy, na których dokonano przeglądu współpracy resortów w minionym roku. Rozmawiano także o bezpieczeństwie, realizacji Porozumień Mińskich, reformach i integracji europejskiej Ukrainy.
W oświadczeniu wygłoszonym po rozmowie z Klimkinem Schetyna podkreślił, że konsultacje są dowodem na dobre relacje między krajami. "Polska czuje się ambasadorem spraw ukraińskich na poziomie UE, na poziomie spotkań ministrów spaw zagranicznych, ale też głów państw" - mówił Schetyna.
"Zawsze się upominamy o sprawy ukraińskie, o prawo do suwerenności, nienaruszalności granic, bezpieczeństwa terytorialnego. To są rzeczy, które są podstawowe, fundamentalne" - podkreślił minister SZ.
Schetyna przypomniał, że Polska jest zaangażowana we wsparcie reform przeprowadzanych na Ukrainie i wspiera proces pokojowy. Dodał, że podczas spotkania z Klimkinem była mowa nie tylko dobrej współpracy między krajami sąsiedzkimi, ale także o "rzeczach trudnych" między obydwoma narodami. Wyjaśnił, że jednym z tematów była polityka historyczna.
Według komunikatu wydanego przez MSZ strona polska podkreśliła potrzebę "odpowiedniego podejścia przez Ukrainę do tematu Zbrodni Wołyńskiej, także w kontekście przyjętych niedawno przez Kijów tzw. ustaw historycznych".
Pawło Klimkin podkreślił, że Polska jest dla Ukrainy przykładem przy decentralizacji kraju - kluczowej reformie przeprowadzonej przez Kijów. Wyraził też wdzięczność za wspieranie Ukrainy. "Jesteśmy wdzięczni naszym polskim przyjaciołom za uwagę, którą nam poświęcają" - mówił.
"Ludzie w Polsce rozumieją, że nie bronimy samego Donbasu przed agresją, ale całej Ukrainy i wartości europejskich" - oświadczył.
Strona polska podkreśliła potrzebę "odpowiedniego podejścia przez Ukrainę do tematu Zbrodni Wołyńskiej, także w kontekście przyjętych niedawno przez Kijów tzw. ustaw historycznych".
Według komunikatu MSZ podczas wspólnego posiedzenia kierownictw obu ministerstw omawiano m.in. relacje ukraińsko-unijne, w tym wdrażanie przez Kijów reform w kontekście implementacji Umowy Stowarzyszeniowej i prowadzonego między UE a Ukrainą dialogu wizowego.
"Strona polska pozytywnie oceniła rezultaty ostatniego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Strona ukraińska zaprezentowała ocenę realizacji porozumień mińskich" - podkreślono w komunikacie.
"W czasie spotkania minister Schetyna wyraził oczekiwanie pełnej realizacji przez Ukrainę reform w ramach zapisów Umowy Stowarzyszeniowej. Minister zwrócił uwagę, że Polska jest mocno zaangażowana we wsparcie tych reform, m.in. reformy decentralizacyjnej czy walkę z korupcją na Ukrainie" - czytamy.
Według komunikatu podczas narady został podpisany program współpracy między ministerstwami i doszło do wymiany not potwierdzających zakończenie procedury zawarcia umowy dot. przejścia granicznego Dołhobyczów-Uhrynów.
Poprzednie konsultacje kierownictw MSZ Polski i Ukrainy odbyły się w maju 2014 roku w Kijowie; tego typu narady mają miejsce raz w roku. Rozmowy potrwają cały dzień. (PAP)
gł/ par/ je/