Prof. Jacek Purchla został nowym przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W środę odebrał nominację z rąk szefa MSZ Grzegorza Schetyny. Zdaniem nowego przewodniczącego wyzwaniem dla Polski jest wpis kolejnych obiektów na listę światowego dziedzictwa.
Polski Komitet ds UNESCO ma status organu doradczego Rady Ministrów; pełni funkcję łącznika pomiędzy UNESCO a polskimi instytucjami rządowymi i organizacjami pozarządowymi.
Schetyna podkreślił w środę, że nominacja prof. Purchli otwiera nowe możliwości i perspektywy. "Ciągle chcemy być reprezentowani w strukturach międzynarodowych, chcemy mieć na nie wpływ, a nie ma lepszej metody niż dobra, pełna obecność. Ją mogą organizować tylko najlepsi ludzie" - mówił szef MSZ wręczając nominację.
Nowy szef komitetu odbierając nominację przypomniał, że Polska jako członek założyciel UNESCO konsekwentnie wykorzystuje tę platformę do dialogu ze światem. Zaproponował, by w 2017 r. zorganizować w Warszawie sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa - gremium decydującego o wpisie obiektów na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w którym Polska zasiada od zeszłego roku i którego obecnie jest wiceprzewodniczącym.
Prof. Purchla jest założycielem i szefem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Na stanowisku przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO zastąpił dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzeja Rottermunda.
W rozmowie z PAP i IAR prof. Purchla dodał, że siłą UNESCO jest lista światowego dziedzictwa, na którą wpisanych zostało do tej pory 28 obiektów znajdujących się w Polsce. "To jest nie tylko prestiż, ale to jest też wyzwanie" - zaznaczył. Jednym z wyzwań jest - według niego - np opieka nad znajdującym się na liście obozem koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. "Świat patrzy na nas i musimy zarządzać tymi miejscami wzorowo" - podkreślił prof. Purchla.
W ocenie przewodniczącego komitetu Polska może powalczyć o wpisanie na listę kolejnych polskich obiektów - nie tylko kulturowych, ale także przyrodniczych. Jak przypomniał, jedynym obiektem przyrodniczym na liście UNESCO jest Puszcza Białowieska.
"Nie jest tajemnicą, że tym obiektem, który jest najlepiej przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, są Krzemionki Opatowskie" - podkreślił profesor. Dodał, że możliwości wpisów jest wiele, a kryterium podstawowym dla polskich wniosków jest wpis na listę Pomników Historii.
Krzemionki Opatowskie to prehistoryczna kopalnia krzemienia pasiastego u podnóży Gór Świętokrzyskich, najważniejszy zabytek z młodszej epoki kamienia (neolitu) w Europie Środkowej. Jest świadectwem wysokiej kultury technicznej społeczności zamieszkujących w dorzeczu Wisły przed 5000 lat, gdy nie znano jeszcze technologii produkcji brązu i żelaza.
Prof. Purchla mówił także, że ostatni polski obiekt na liście - drewniane cerkwie pogranicza polsko-ukraińskiego - wpisał się w aktualny trend promowania obiektów transgranicznych. "To jest wielkie zadanie komitetu, który ma funkcję doradczą - radzić rządowi, naszym ministerstwom, by wyszli poza Polskę, rozglądnęli się na nasze sąsiedztwo i wspólnie z naszymi sąsiadami próbowali trudną procedurę wpisu, która trwa dwa, trzy lata, skutecznie dla Polski przeprowadzić" - powiedział nowy przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO obecnie znajduje się 1031 obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego z całego świata. O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje.
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO powstał na mocy Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego z 1972 r. (Polska ratyfikowała ją cztery lata później). Składa się z 21 członków, wybieranych podczas Zgromadzenia Ogólnego Państw-Stron Konwencji. Kadencja członków trwa sześć lat. Dla zapewnienia sprawiedliwej reprezentacji i rotacji, Zgromadzenie Ogólne zachęca państwa strony, by rozważyły dobrowolne skrócenie kadencji do czterech lat. Obecna kadencja Polski w komitecie obejmie lata 2013-2017. (PAP)
mce/ mok/