10.06.2009 Warszawa (PAP) - Szczegóły obchodów przypadającej w tym roku 65. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz stan prac nad ustawą o korpusie weteranów walk o niepodległość - stanowiły temat spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kombatantami, które odbyło się w środę w Pałacu Prezydenckim.
10.06.2009 Warszawa (PAP) - Szczegóły obchodów przypadającej w tym roku 65. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz stan prac nad ustawą o korpusie weteranów walk o niepodległość - stanowiły temat spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kombatantami, które odbyło się w środę w Pałacu Prezydenckim.
"Głównym tematem rozmowy była 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To bardzo ważna rocznica, ponieważ nasze pokolenie już jest w takim wieku, że to są dla nas już jedne z ostatnich rocznic. I nasz związek zwrócił się z prośbą do pana prezydenta, żeby o godz. 17, w godzinie wybuchu powstania, pod pomnikiem Gloria Victis, w imieniu narodu polskiego, jako prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych, złożył wieniec" - mówił po zakończeniu spotkania prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Czesław Cywiński.
Według Cywińskiego, prezydent wyraził zgodę na prośbę kombatantów zaznaczając, że będzie to dla niego "wielki zaszczyt". "Ojciec prezydenta walczył w powstaniu w pułku +Baszta+, został ciężko ranny, dostał krzyż Virtuti Militari, dlatego prezydent powiedział, że dla niego to szczególnie ważna rocznica" - dodał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zapowiedział, że same uroczystości będą zorganizowane podobnie, jak w poprzednich latach.
Odnosząc się do projektu ustawy o korpusie weteranów Cywiński zaznaczył, że dla jego środowiska to bardzo ważna kwestia. "Nam żołnierzom AK, gdzie średnia wieku wynosi powyżej 86 lat bardzo zależy, by ta ustawa, która dotyczy żołnierzy walczących zbrojnie w czasie II wojny i po wojnie, ujrzała światło dzienne. Czujemy się rozgoryczeni, ponieważ nie jest to ustawa roszczeniowa, tylko oddająca pewien honor tym, którzy walczyli zbrojnie, a nie została nadal załatwiona" - podkreślił Cywiński.
Projekt ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość RP została przez prezydenta skierowana do Sejmu w listopadzie 2008 roku. Projekt zakłada "uhonorowanie i otoczenie szczególną opieką osób najbardziej zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej, które narażając swoje życie i zdrowie walczyły zbrojnie o jej niepodległość i suwerenność". Według projektu status weterana mogłyby uzyskać m.in. osoby, które brały udział w walkach o niepodległość lub o ustalenie granic Polski do 8 maja 1945 r. lub po tym dniu uczestniczyły w walce zbrojnej z reżimem komunistycznym na terytorium kraju w jego granicach sprzed 1 września 1939 r. i w granicach powojennych.
Obecny na spotkaniu prezes Związku Powstańców Warszawskich, Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, by tegoroczne obchody, zwłaszcza te na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie spoczywa wielu powstańców, odbyły się w godnej i spokojnej atmosferze.
Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski poinformował zaś o ustaleniach w sprawie usunięcia metalowych barier oddzielających osoby obecne na cmentarzu od centrum uroczystości. "17 czerwca na spotkaniu komitetu wykonawczego obchodów w Ratuszu będziemy rozmawiać z przedstawicielami MSWiA oraz BOR na temat usunięcia tych barier. To ma być taki element zgody narodowej, żeby nas nic nie dzieliło. Mam nadzieję, że ta prośba zostanie załatwiona pozytywnie" - powiedział Baranowski.
"Panu prezydentowi niezwykle zależy, by ta rocznica powstania była godnie uczczona jako, że jest osobą bardzo zaangażowaną w tradycje Armii Krajowej, a w szczególności Powstania Warszawskiego. Ustaliliśmy, że będą to obchody podobne do lat ubiegłych, z tą różnicą, że chcielibyśmy takiego elementu wspólnoty pokoleń na Cmentarzu Powązkowskim, bez barier w sensie dosłownym. Pan prezydent jest zdania, że trzeba zrobić wszystko, by w takim dniu ta wspólnota była podkreślona w sposób szczególny" - mówił wieceszef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.
Odnosząc się do projektu ustawy o korpusie weteranów Stasiak powiedział, że w jego opinii jej brak "trochę zakrawa na wstyd wobec weteranów II wojny i walk o niepodległość Polski po II wojnie". "Jesteśmy wszyscy im winni tę ustawę, która przywraca im honor i właściwe miejsce oraz naprawia przede wszystkim szkody moralne. Ta ustawa jest także po to, by członkowie korpusu służyli jako przykład dzisiejszym członkom sił zbrojnych" - podkreślił. (PAP)
akn/ ls/ mag/