O poszanowanie pamięci i oddanie hołdu wszystkim ofiarom reżimów totalitarnych i autorytarnych w XX wieku w Europie zaapelowali w piątek unijni komisarze ds. rządów prawa Frans Timmermans oraz ds. sprawiedliwości Vera Jourova.
We wspólnym oświadczeniu wydanym z okazji przypadającego w niedzielę Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych przypomnieli o podpisanym 23 sierpnia 1939 r. "pakcie o nieagresji" między nazistowskimi Niemcami rządzonymi przez Hitlera i Związkiem Sowieckim Stalina.
"Te dwa reżimy odpowiadały za więzienie, torturowanie i zamordowanie milionów ludzi. 70 lat temu II wojna światowa zakończyła się klęską jednego z nich, ale drugi kontynuował swoje rządy na większości obszaru Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślili komisarze.
Zaapelowali, by poza pamięcią o ofiarach wykorzystać dzień pamięci o nich do refleksji nad mrocznymi rozdziałami historii Europy. "Demokracja, wolność, szacunek dla rządów prawa i praw podstawowych są filarami Unii Europejskiej. Nie możemy zapominać, że wartości te są kruche, dlatego należy je pielęgnować i chronić" - wskazali Timmermans i Jourova.
Zwrócili uwagę, że pamiętając o przeszłości należy myśleć o kształtowaniu przyszłości Europy, dlatego nie można przyjmować za pewnik, że młodym ludziom na naszym kontynencie nie przyjdzie żyć pod rządami reżimu totalitarnego.
"Dzisiaj Europa potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności, praw człowieka i rządów prawa. Nasze wspólne wartości europejskie muszą być chronione, promowane i przekazywane naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom" - napisali komisarze.
W tym roku obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych odbędą się w Estonii. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu objęcia urzędu na początku miesiąca.
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych – początkowo funkcjonujący pod nazwą Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu - został ustanowiony przez Parlament Europejski 23 września 2008 r.
76 lat temu, 23 sierpnia 1939 r., minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego a zarazem przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych - obaj reprezentujący totalitarne mocarstwa - podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.(PAP)
stk/ az/ ro/