W 80. rocznicę pochówku serca marszałka Józefa Piłsudskiego obok prochów jego matki Marii Piłsudskiej na cmentarzu na Rossie, a także w 81. rocznicę śmierci marszałka, w czwartek przy mauzoleum Matki i Serca w kwaterze wojskowej wileńskiego cmentarza na Rossie złożono kwiaty.
Uroczystość na Rossie, która odbyła się z inicjatywy ambasady polskiej w Wilnie i Związku Polaków na Litwie poprzedziła msza święta w wileńskim kościele pw. św. Teresy przylegającym do Kaplicy Ostrobramskiej. To właśnie w tym kościele przed 80 laty odbyły się uroczystości żałobne.
„Mszę żałobną w kościele św. Teresy celebrował ks. arcybiskup Romuald Jałbrzykowski. Jednocześnie w kaplicy Ostrobramskiej odprawił nabożeństwo żałobne biskup polowy Józef Gawlina. W tym samym czasie odprawione zostały msze żałobne we wszystkich kościołach wileńskich oraz w świątyniach innych wyzwań” - pisał w 13 maja 1936 roku „Kurier Wileński”, o czym przypomina czwartkowe wydanie tego dziennika.
Polski dziennik na Litwie przypomina, że podczas uroczystości pogrzebowych prezydent RP Ignacy Mościcki powiedział: „Józef Piłsudski całym swym życiem, czynem i myślą był realizatorem naszych snów. (...) Niech idzie po Polsce, niech na zawsze dobytkiem wszystkich serc stanie się wieść, że złożyliśmy tu w Wilnie, u stóp Matki, Serce Wielkiego Jej Syna”.
W 80. rocznicę pochówku serca marszałka na wileńskiej Rossie, w minioną sobotę polska placówka dyplomatyczna zorganizowała grę miejską „Józef Piłsudski – człowiek, który zatrzymał agresję bolszewików na Europę”.
Charge d'affaires ambasady polskiej w Wilnie Maria Ślebioda inaugurując grę zaznaczyła, że osoba Piłsudskiego na Litwie jest oceniana różnie i wzbudza wiele emocji, ale - jak wskazała - „ta gra ma służyć nie ocenie Piłsudskiego jako polityka, tylko poznaniu faktów z jego życia”.
W grze miejskiej udział wzięło około 60 osób: Polaków i Litwinów, którzy musieli m.in. wskazać, gdzie w Wilnie mieszkała rodzina Piłsudskich, do jakiego gimnazjum chodził marszałek, dokąd pielgrzymowała jego 74-letnia babcia, co łączy Piłsudskiego i były Pałac Napoleona w Wilnie.
Pierwsze miejsce w grze „Józef Piłsudski – człowiek, który zatrzymał agresję bolszewików na Europę” zajęła drużyna litewska.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/