Przebywający od ponad 40 lat na emigracji we Francji Jacek Rewerski przekazał w poniedziałek Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku pamiątki ze swoich prywatnych zbiorów, m.in. korespondencję i wycinki z prasy francuskiej z lat 70. i 80 ub. wieku.
„Pochodzę z Gdańska, a poza tym tu w ECS na pewno się to przyda. Z tych materiałów będą mogły skorzystać osoby, które prowadzą badania historyczne” - powiedział PAP Rewerski, który wspomniał, że sam pracuje obecnie nad książką pt. "Klucze do poznania Polski PRL-u i Solidarności".
60-letni Rewerski jest doktorem geografii i prezesem stowarzyszenia Anjou-Pologne, zajmującego się promocją polskiej kultury.
Jego rodzice byli uciekinierami politycznymi, w drodze z kontraktu w Algierii pozostali w 1972 r. na stałe we Francji.
„Niestety, te wszystkie czasy solidarnościowe przeżyłem we Francji. Chciałem tu być na miejscu, na barykadach ze swoimi kolegami. Podczas stanu wojennego przyjeżdżałem tutaj już jako student, przemyciłem za granicę listę więźniów politycznych i rozprowadziłem ją wśród Francuzów. Podróżując do kraju musiałem pozbyć się obywatelstwa polskiego, żeby nic mi się nie stało. Teraz już je odzyskałem, jestem Francuzem i Polakiem” – dodał Rewerski.
W 1984 r. Rewerski założył stowarzyszenie humanitarne "Solidarność z dziećmi z Polski". Później był m.in. konsultantem przy UNESCO na Bliskim Wschodzie oraz członkiem ICOMOS (International Council on Monuments and Sites - Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków) we Francji. Aktualnie wykłada na Uniwersytecie w Angers.
To właśnie z tego miasta w zachodniej Francji Rewerski przywiózł w poniedziałek do ECS 27 uczennic przedmaturalnej klasy wraz z opiekunami.
„Boli mnie to, że we francuskich podręcznikach szkolnych właściwie nie ma już żadnej linijki, czy słowa o polskiej Solidarności, czy Lechu Wałęsie. Mur berliński upadł, a nie wiadomo dlaczego” – powiedział Rewerski, który już od wielu lat organizuje wyjazdy do Polski zarówno młodzieży francuskiej, jak i dorosłych.
W planie kilkudniowej wizyty w Polsce licealistek z Francji jest także Toruń i Warszawa.
Europejskie Centrum Solidarności otwarte zostało 30 i 31 sierpnia 2014 r. w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Placówka powstała w sąsiedztwie Pomnika Poległych Stoczniowców, za historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Centralną częścią ECS jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów.
W obiekcie znajdują się też m.in. sala wielofunkcyjna na 430 słuchaczy, biblioteka, archiwum i mediateka. W ECS mieści się również biuro byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy. (PAP)
rop/ pz/