Ponad 50 tys. włoskich uczniów i studentów odwiedziło w ubiegłym roku teren byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz - poinformowała w środę minister oświaty Stefania Giannini po powrocie z Polski, gdzie towarzyszyła kolejnej grupie młodzieży.
Od 20 lat organizowane są tzw. Podróże Pamięci, w ramach których uczniowie szkół średnich z całych Włoch zwiedzają Muzeum Auschwitz oraz Kraków. Towarzyszą im włoscy Żydzi ocaleni z Holokaustu.
Podczas zakończonej w środę podróży dydaktycznej kolejnej grupy 130 uczniów w krakowskiej synagodze Tempel minister Giannini podpisała porozumienie z włoskim związkiem gmin żydowskich dotyczące nauczania o Holokauście w szkołach i na uniwersytetach. We wtorkowej ceremonii uczestniczyła również przewodnicząca Izby Deputowanych Laura Boldrini.
Celem porozumienia, jak podkreślają media, jest niedopuszczenie do wykreślenia pamięci o Holokauście, ustawach rasowych we Włoszech wprowadzonych przez reżim Benito Mussoliniego, o prześladowaniach Żydów we Włoszech i ich deportacjach do obozów śmierci.
Podpisany w Krakowie dokument przewiduje udział nauczycieli w szkoleniach, mających wzbogacić ich wiedzę na temat Zagłady. Będą one organizowane we współpracy z najważniejszymi włoskimi instytucjami naukowymi.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)
sw/ kar/ mag/