Włosi kochają i dobrze znają Kraków i czują się w nim znakomicie. Jego promocję we Włoszech w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży uznano wręcz za szczególnie wdzięczne zadanie. W zeszłym roku miasto to odwiedziło ponad ćwierć miliona mieszkańców Italii.
Na ŚDM z papieżem Franciszkiem wybiera się do Polski około 100 tysięcy Włochów, co oznacza, że będą oni jedną z najliczniejszych zagranicznych grup pielgrzymów. Wielu z młodych ludzi było już w Polsce w ramach tzw. Podróży Pamięci, organizowanych od 20 lat. W ich trakcie młodzież odwiedza teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz właśnie Kraków.
Zlot katolików z całego świata wywołuje we Włoszech ogromne zainteresowanie. Stale przyjmowane są zapisy od kolejnych chętnych. Przedstawiciele włoskiego episkopatu, którzy koordynują przygotowania, podkreślają, że młodzież z entuzjazmem wybiera się do ojczyzny Jana Pawła II, a zarazem do miasta uwielbianego w ich kraju od pokoleń.
W maju pod Rzymem odbędzie się cykl spotkań z udziałem przedstawicieli wszystkich włoskich diecezji, z których młodzież jedzie na ŚDM. Zapoznają się oni z miejscem zlotu, życiem codziennym miasta, organizacją uroczystości z udziałem Franciszka, przygotowanym programem pobytu.
Włoskie media wiele miejsca poświęcają miejscu spotkania z papieżem, pisząc o różnych aspektach życia dawnej polskiej stolicy, jej kulturze i historii.
Artykuł pełen zachwytu dla architektury, klimatu w mieście i przede wszystkim dla polskiej kuchni opublikował pod koniec marca w dzienniku „La Repubblica” cieszący się wielkim autorytetem założyciel ruchu Slow Food, Carlo Petrini.
„Reflektor włoskich mediów jest skierowany na Kraków” - powiedziała PAP dyrektor zagranicznego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie Małgorzata Furdal i przyznała, że na niecałe cztery miesiące przed ŚDM zainteresowanie Włochów jest bardzo duże.
„Kraków jest wręcz marką Polski, a z kolei dla tego miasta i dla całej Małopolski rynek włoski jest wręcz priorytetowy” - dodała szefowa ośrodka.
Kierowana przez nią placówka z Wiecznego Miasta w zeszłym roku przygotowała wielką akcję promocyjną wraz z Małopolską Organizacją Turystyczną i urzędem miasta Krakowa w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.
Jako szczególnie ważny i wyjątkowo mocny element tej kampanii Małgorzata Furdal wskazała prezentację Krakowa i całego regionu na zeszłorocznej światowej wystawie Expo w Mediolanie. Promocja ta trwała zarówno w polskim pawilonie na terenach wystawowych, jak i na ulicach oraz placach stolicy Lombardii.
Jednocześnie z ogromnym rozmachem w wielu włoskich mediach trwała bardzo sugestywna kampania Polskiej Organizacji Turystycznej wraz z jej bajkową prezentacją Krakowa.
Jak wyjaśniła Furdal, stronie polskiej zależy na tym, żeby Włosi poznali Kraków i okolice nie tylko poprzez fakt uczestnictwa w spotkaniach z papieżem, ale także turystycznie. „Teraz w kontekście Światowych Dni Młodzieży, mających ogromną siłę przekazu, prezentujemy miasto, które będzie gościć pielgrzymów, i cały region oraz zapraszamy na szereg imprez towarzyszących” - wyjaśniła.
Furdal podkreśliła, że przygotowana na lipiec oferta jest bardzo bogata i atrakcyjna. Promowany jest na przykład Festiwal Młodych, w trakcie którego odbędą się prezentacje różnych form sztuki i ekspresji artystycznej, a także wystawa „Maria. Mater Misericordiae” w Muzeum Narodowym, która będzie otwarta od końca czerwca. Na ekspozycji, organizowanej w ramach ŚDM i w związku z Rokiem Świętym ogłoszonym przez papieża wystawionych zostanie około 100 dzieł, głównie z włoskich zbiorów. Ich tematem jest Maria Matka Miłosierdzia.
„Włosi kochają Kraków, bo jest dla nich wyjątkowo przystępny i świetnie się tam czują. Dostrzegają wspólne korzenie i uważają to miejsce za bardzo im bliskie, także historycznie. Miasto zostało zbudowane w dużej mierze przez włoskich architektów. Te wszystkie wielowiekowe więzy scementowała postać Jana Pawła II” - powiedziała Furdal w rozmowie z PAP.
Do udziału w Światowych Dniach Młodzieży zachęcała w Niedzielę Palmową w Rzymie na placu koło Watykanu załoga Campera Małopolska, objeżdżającego Europę.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/ mow/