Zakończono prace związane z przekazaniem nieruchomości przy poznańskim lotnisku, gdzie ma powstać nowa siedziba Muzeum Broni Pancernej. Placówka w nowym miejscu będzie dysponowała większą powierzchnią, zaś zbiory będą łatwiej dostępne dla zwiedzających.
Muzeum Broni Pancernej (MBP) ma zacząć działać w nowym miejscu i nowej strukturze w połowie 2017 r. W zgromadzonej w Poznaniu kolekcji znajdują się cenne eksponaty, wśród nich m.in. jedyny na świecie kompletny egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, czy elementy unikatowej tankietki biorącej udział w bitwie pod Mokrą. Do tej pory dostęp do unikatowych zbiorów był utrudniony ze względu na to, że kolekcja znajduje się na terenie jednostki wojskowej.
W piątek wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się w Poznaniu z kierownictwem Muzeum Wojska Polskiego (MWP) oraz kadrą Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL), na terenie którego mieści się obecnie ekspozycja historycznego sprzętu pancernego.
W trakcie rozmów omówiono stan prac związanych z tworzeniem nowej siedziby MBP, które w nowym miejscu ruszy już jako oddział zamiejscowy Muzeum Wojska Polskiego.
„Będzie to placówka muzealna z prawdziwego zdarzenia, która sprawi, że i tak bardzo atrakcyjny dla turystów Poznań, będzie jeszcze bardziej atrakcyjny" - mówił na konferencji prasowej Siemoniak.
„Będzie to placówka muzealna z prawdziwego zdarzenia, która sprawi, że i tak bardzo atrakcyjny dla turystów Poznań, będzie jeszcze bardziej atrakcyjny" - mówił na konferencji prasowej Siemoniak.
Wicepremier potwierdził, że otwarcie nowej siedziby MBP nastąpi 17 czerwca 2017 r. w Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.
„W zeszłym roku podjąłem decyzję, że MBP stanie się oddziałem MWP z Warszawy. Kończy się taki partyzancki czas tego muzeum - dziś mieści się na terenie koszar i jego zwiedzanie z tego powodu jest utrudnione" - dodał Siemoniak.
Szef poznańskiego oddziału MWP ppłk Tomasz Ogrodniczuk, dotychczasowy kustosz poznańskiej ekspozycji powiedział PAP, że obecne warunki, w których prezentowana była ekspozycja nie pozwalają już na dalsze poszerzanie kolekcji. Zwiedzający nie mieli też możliwości swobodnego podziwiana ciasno ustawionych maszyn.
„Wydawać by się mogło, że już się nie da więcej upchnąć, ale właśnie wstawiłem jeszcze jeden czołg do środka. Jednak możliwości, by tam cokolwiek jeszcze wstawić, wyczerpały się definitywnie. W nowej siedzibie każdy eksponat będzie można obejść, obfotografować - teraz nie ma takiej możliwości. Gąsienice pojazdów stoją o milimetry od filarów i od innych maszyn" - powiedział Ogrodniczuk.
Przyznał, że do czasu uruchomienia nowej placówki, dotychczasowa ekspozycja będzie niedostępna dla zwiedzających. Wyjaśnił, że nowa siedziba wymaga adaptacji na potrzeby muzeum.
„W zeszłym roku podjąłem decyzję, że MBP stanie się oddziałem MWP z Warszawy. Kończy się taki partyzancki czas tego muzeum - dziś mieści się na terenie koszar i jego zwiedzanie z tego powodu jest utrudnione" - dodał Siemoniak.
„To są garaże, w których stał sprzęt samochodowy, trafi tam sprzęt ciężki, stąd potrzeba przeprowadzenia poważnych prac. Pasjonaci muszą się niestety uzbroić w cierpliwość i dać nam szansę na stworzenie nowej siedziby, która będzie przestronna, wygodna do zwiedzania i dostępna bez potrzeby wcześniejszego umawiania się" - dodał.
W dotychczasowym miejscu, sprzęt musiał się pomieścić na ok. 750 m kw. zadaszonej powierzchni. W nowym miejscu muzeum będzie miało do dyspozycji ok. 3 tys. mkw. „Jeśli będą dodatkowe środki, będzie możliwość zadaszenia kolejnych ok. 4 tys. m kw. wybetonowanej powierzchni" - powiedział Ogrodniczuk.
W tym tygodniu zakończono prace związane z przekazaniem Muzeum Wojska Polskiego nieruchomości przy ul. Lotniczej w Poznaniu na potrzeby Muzeum Broni Pancernej. Powojskowe tereny znajdują się w północno-wschodniej części lotniska Ławica.
Jak przekazało MON, w najbliższych dniach opracowany zostanie zakres zadań dotyczących porządkowania terenu, opracowania projektów adaptacji budynków i przystosowania ich na potrzeby muzeum. Zgodnie z planem, do końca 2015 roku przeprowadzona zostanie inwentaryzacja zbiorów MBP i włączenie ich do ewidencji MWP.
Obecnie w Muzeum Broni Pancernej podziwiać można około 60 eksponatów; gromadzono je w poznańskiej jednostce wojskowej od lat 60. ubiegłego wieku. Wiele eksponatów trafiło do Poznania w katastrofalnym stanie. Dzięki pracom działających przy placówce miłośników broni pancernej odzyskały dawną świetność.(PAP)
pil/ rpo/ mhr/