Na maszt centralny placu Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uroczyście podniesiono we wtorek wieczorem biało-czerwoną flagę. Od tej chwili będzie ona umieszczona w tym miejscu na stałe.
Podniesienie flagi odbyło się przy dźwiękach hymnu narodowego, na początku uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczy w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON Antoni Macierewicz, generalicja i kombatanci. Są też harcerze i rekonstruktorzy.
W trakcie uroczystości przemówienie okolicznościowe wygłosi prezydent Duda, minister Macierewicz, kombatantka AK i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość mjr Weronika Sebastianowicz oraz p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Na pl. Piłsudskiego odbędzie się też Apel Pamięci, a na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce. Po uroczystości pododdziały przemaszerują do archikatedry św. Jana na Starym Mieście, gdzie o godz. 21 pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza rozpocznie się msza św. w intencji wszystkich poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wcześniej, po godz. 20 prezydent Duda z małżonką, a także premier Beata Szydło przy Reducie Banku Polskiego wezmą udział w widowisku w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.
Podniesioną na pl. Piłsudskiego flagą opiekować się będzie Dowództwo Garnizonu Warszawa, odpowiedzialne m.in. za zabezpieczenie ceremonialne świąt państwowych. W przeddzień najważniejszych uroczystości na pl. Piłsudskiego flaga będzie zdejmowana, aby na drugi dzień, podczas obchodów, poczet flagowy podniósł ją ponownie.
DGW przygotowało kilka egzemplarzy na wymianę, wszystkie o wymiarach zgodnych z normą dla flagi narodowej, z zachowaniem proporcji 5 do 8 - dłuższy bok będzie miał 240 centymetrów, a krótszy 150. Wykonano je ze specjalnie impregnowanej tkaniny, aby zwiększyć ich odporność na warunki atmosferyczne. (PAP)
ral/ jra/