Bezterminowo odłożone w czasie zostało postawienie na Węgrzech pomnika historykowi i ministrowi z czasów nazistowskich Balintowi Homanowi (1885-1951), uważanemu za architekta węgierskich ustaw antyżydowskich wzorowanych na norymberskich ustawach rasowych.
Informację taką podała we wtorek Fundacja Balinta Homana, jeden ze współorganizatorów odsłonięcia pomnika w mieście Szekesfehervar, 70 km na południowy zachód od Budapesztu.
"Miasto Szekesfehervar i jego burmistrz doświadczyli poważnych ataków i pogróżek, niegodnych wobec działalności Balinta Homana, który tyle zrobił na rzecz budowy miasta" - oświadczył przewodniczący Fundacji Balinta Homana, Gabor Kovats.
"Nasza fundacja odrzuca te oskarżenia, ale zdecydowała się odłożyć datę inauguracji pomnika" - dodał, nie podając nowej planowanej daty.
Na apel szeregu organizacji żydowskich w niedzielę blisko 300 osób protestowało w Szekesfehervar przeciwko planowanemu odsłonięciu pomnika.
Homan wchodził w skład często zmieniających się prawicowo-autorytarnych rządów węgierskich w okresie międzywojennym i w czasie drugiej wojny światowej. Najczęściej piastował tekę ministra oświaty. Był członkiem rządu także w czasie, kiedy wiosną 1944 roku 450 tys. węgierskich Żydów deportowano do Auschwitz. Pod koniec wojny wchodził w skład rządu faszystowskiego strzałokrzyżowca Ferenca Szalasiego.
Po wojnie uciekł na Zachód. Został ujęty przez Amerykanów w Niemczech i odesłany na Węgry. W 1946 roku sąd ludowy skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Zmarł w więzieniu w 1951 roku.(PAP)
kot/ mc/