Piłki, koszulki, sztandary, trofea zdobyte przez piłkarzy, a także nakręcony w latach 60. film amatorski będzie można od wtorku oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na unikalnej wystawie przedstawiającej historię klubu Polonia Bytom. Wystawa "Marsz, marsz Polonio..." ma przybliżyć zawodników, trenerów i działaczy Polonii Bytom oraz przypomnieć spektakularne wydarzenia, m.in. powitanie drużyny na ulicach Bytomia po zdobyciu Pucharu Ameryki w 1965 roku.
Jedną z atrakcji wystawy będzie nakręcony amatorską kamerą czarno-biały film, który udostępnił Muzeum Górnośląskiemu mieszkający w Niemczech były zawodnik klubu Henryk Kempny. Film przedstawia m.in. fragmenty rozegranego na Stadionie Śląskim meczu Polonii z Panathinaikosem Ateny z 1962 roku. Jak poinformowała Magdalena Michulec z bytomskiego muzeum, niektóre fragmenty tego filmu nie były dotąd prezentowane.
Na wystawie wyeksponowanych zostanie szereg pamiątek związanych z liczącą niemal 100 lat historią Polonii Bytom. Będą koszulki, sztandary, fotografie, szalik, z jakim na mecze chodzili sympatycy zespołu w latach 60., piłki, a także trofea zdobyte przez piłkarzy oraz całą drużynę, w tym Puchar Ameryki z 1965, za który piłkarze odebrali także podziękowania od Polonii Amerykańskiej.
Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Klubu Sportowego Polonia Bytom, Muzeum Górnośląskiego i osób prywatnych.
Bytomski klub został założony 4 stycznia 1920, a reaktywowany w maju 1945. Trzon powojennej Polonii stanowili przybyli do Bytomia Kresowiacy, głównie piłkarze przedwojennych lwowskich klubów Pogoni, Lechii i Czarnych.(PAP)
ktp/ gir/ hes/