Mury ratusza z 1640 roku odnaleziono przy okazji remontu Górnego Rynku w Bodzentynie – chcemy je osłonić i wyeksponować – Powiedział PAP burmistrz Bodzentyna Marek Krak. Bodzentyn odnawia swoje historyczne centrum za 8,1 mln zł.
Przy okazji prac budowlanych związanych z rewitalizacją bodzentyńskiego rynku odnaleziono fundamenty budowli sprzed ponad 300 lat. „Trafiliśmy na mury dawnego ratusza z XVII wieku, na pewno będzie poprawka do projektu – chcemy je bardziej wyeksponować – zapowiedział w rozmowie z PAP burmistrz Bodzentyna.- „Na wzór rozwiązań podpatrzonych w Wiedniu chcemy je przykryć szybami i podświetlić” – dodał Krak.
Bodzentyn jest jednym z najstarszych miast Kielecczyzny. W średniowieczu był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich. W 1355 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego otrzymał prawa miejskie.
Prace archeologiczne opóźniają harmonogram remontu rynku. Jak zapewnił PAP burmistrz miasta, opóźnienie sięgnie maksymalnie dwóch miesięcy. „Na koniec przyszłego roku, rynek będzie gotowy” – zapewnił Krak. Władze miasta liczą, że odkryte pozostałości ratusza, przyciągną do Bodzentyna większe rzesze turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie.
Rewitalizacja Górnego Rynku w Bodzentynie zakłada m.in. instalacje podświetlonych fontann, ławeczek oraz stylowych lamp. Całość inwestycji będzie kosztowała 8,1 mln zł, z czego 60% będzie pochodziło z dotacji unijnych. Pozostała kwota pochodzi z budżetu miasta i gminy.
Jak przypomniał w rozmowie z PAP burmistrz Bodzentyna, układ urbanistyczny miasta, był wzorowany na układzie średniowiecznego Krakowa. „W Bodzentynie, podobnie jak w Krakowie mamy dwa rynki i ten układ uliczek idealnie pasuje do tego krakowskiego, tylko w miniaturze” – powiedział burmistrz.
Bodzentyn jest jednym z najstarszych miast Kielecczyzny. W średniowieczu był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich. W 1355 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego otrzymał prawa miejskie. Wówczas miasto należało do biskupa krakowskiego Bodzanty. Od XV do XVIII w. był ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. Prawa miejskie utracił decyzją cara w 1870 roku. Bodzentyn ponownie stał się miastem w 1994 roku.
Obecnie Bodzentyn jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy w powiecie kieleckim. Miasto zamieszkuje 2,2 tys. osób. (PAP)
mjk/ abe/