We Florencji otwarta została wystawa poświęcona wizycie Adolfa Hitlera w tym mieście 9 maja 1938 roku. Na ekspozycji w miejskim Archiwum Historycznym pokazano, jak przywitano przywódcę Trzeciej Rzeszy i jakie nastroje panowały wśród mieszkańców.
Na czynnej do końca października wystawie zaprezentowane zostały liczne fotografie, a także reprodukcje plakatów powitalnych i rekonstrukcje uroczystej scenografii, przygotowanej z tej okazji. Wszystkie te eksponaty są świadectwem klimatu panującego wtedy w stolicy Toskanii i tego, jak faszystowskie władze Włoch chciały ją ukazać Hitlerowi.
Kuratorzy dokumentalnej ekspozycji „Powrót do porządku. Obraz Florencji przy okazji wizyty Fuehrera” wyjaśnili, że w związku z jego przyjazdem, na zakończenie podróży po Włoszech, miasto to przedstawiono mu jako swoistą mieszankę „romantycznego średniowiecza” i chwały odrodzenia z „supremacją” miejscowej kultury. Pobyt Hitlera w tym mieście, przypomniano, stał się symbolem tytułowego nowego porządku, czyli umocnionego sojuszu Trzeciej Rzeczy i Włoch, rządzonych przez Benito Mussoliniego.
Niektóre dokumenty są świadectwem cichego oporu miejscowej ludności przeciwko uroczystemu podejmowaniu przywódcy reżimu i deptaniu praw, także we Włoszech. Nie brakuje również osobistych zapisków florenckich intelektualistów, pełnych ironii wobec farsy, za jaką uważali wizytę Hitlera.
Wystawę określa się jako kolejną we Włoszech próbę zmierzenia się z trudnym rozdziałem faszyzmu w ich historii. (PAP)
sw/ ksaj/