Ponad 50 licealistów wyruszyło w środę na trasę 3-dniowego rajdu szlakiem bojowym 6. Dywizji Piechoty gen. Bernarda Monda we wrześniu 1939 r. na Roztoczu - poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. "Rajd ma charakter edukacyjny. Jego trasa pokrywa się ze szlakiem 6. Dywizji Piechoty, która w dniach 17–19 września 1939 r. toczyła ciężkie walki z oddziałami niemieckimi m.in. w okolicach Narola" – powiedziała Waksmundzka-Szarek.
W trakcie rajdu odbędzie się marsz na orientację z zadaniem odnalezienia punktów terenowych, związanych z działaniami wojennymi. Zaplanowano też marszrutę przebiegającą wzdłuż pasa fortyfikacji "Linii Mołotowa". Pas sowieckich umocnień wytyczono po podziale Polski w 1939 r. dokonanym przez okupantów na mocy paktu Ribbentrop–Mołotow.
Od 17 do 20 września dowodzona przez gen. Monda dywizja toczyła zwycięskie walki z oddziałami niemieckimi na Roztoczu. Polacy zajęli m.in. Narol i planowali atak na Rawę Ruską. Po nieudanej próbie przedarcia się w kierunku granicy węgierskiej gen. Mond podjął decyzje o kapitulacji.
Według Macieja Rędziniaka z rzeszowskiego oddziału IPN, "w ciągu trzech dni rajdu młodzi ludzie wraz z historykami przemierzą piękne i atrakcyjne turystycznie zakątki woj. podkarpackiego oraz poznają historię".
Co roku rzeszowski IPN organizuje dwa-trzy rajdy edukacyjne. "Każdy odbywa się w innej części regionu i poświęcony jest innemu zagadnieniu z najnowszej historii Polski. Od uczestników rajdów z poprzednich lat wiemy, że taka forma edukacji bardzo się im podobała. Zresztą wiele osób zgłasza się do uczestnictwa w rajdzie ponownie" - dodał.(PAP)
kyc/ abe/