Papież Franciszek postanowił dopuścić kobiety do obrzędu obmycia stóp podczas mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Zmiana ta sankcjonuje faktycznie to, co sam uczynił w pierwszym roku pontyfikatu, gdy umył nogi dwóm kobietom w więzieniu dla nieletnich.
O decyzji papieża poinformowano w dekrecie podpisanym przez prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynała Roberta Saraha.
Zgodnie z nowymi zasadami, modyfikującymi normy z 1955 roku, do obrzędu obmycia stóp, dokonywanego przez celebransa mszy inaugurującej Triduum Paschalne, mogą zostać wybrani „wszyscy członkowie Ludu Bożego”, a nie tylko, jak dotąd, mężczyźni i chłopcy.
Kardynał Sarah wyjaśnił, że Franciszek postanowił wprowadzić zmiany tak, by wyrażały one w pełni znaczenie gestu dokonanego przez Jezusa w Wieczerniku.
Od tej pory - postanowiono - kapłani mogą wybierać osoby do tego obrzędu symbolizującego pokorę i służbę spośród mężczyzn i kobiet, ludzi młodych i starszych, zdrowych i chorych, duchownych i świeckich.
Przypomina się zarazem, że umycie stóp nie jest obowiązkowym elementem mszy Wieczerzy Pańskiej. Do duszpasterzy należy decyzja o jego włączeniu do liturgii. Chodzi o to, by uniknąć - jak zaznaczył Watykan - sytuacji, w której obrzęd ten będzie „automatyczny i sztuczny, pozbawiony znaczenia i sprowadzony do elementu teatralnego".
Dwa tygodnie po swym wyborze w marcu 2013 roku Franciszek podczas pierwszej mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił jako papież, umył w rzymskim więzieniu dla nieletnich stopy także dwóm młodym kobietom: katoliczce i muzułmance.(PAP)
sw/ mc/