Konkurs kompozytorski na hejnał i zawołanie muzyczne ogłosiło w środę Muzeum Śląskie w Katowicach. Po raz pierwszy hejnał zostanie zaprezentowany na uroczystości otwarcia nowej siedziby tej placówki - w czerwcu.
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego znajduje się na terenach po b. kopalni Katowice. Zwycięski hejnał zostanie odegrany z wieży wyciągowej szybu "Warszawa". Oba utwory wykorzystywane będą również podczas innych okazji związanych z działalnością placówki.
Konkurs na 60-sekundowy hejnał oraz trwające do 5 sekund zawołanie muzyczne ma charakter otwarty.
Jak poinformowało muzeum, utwory powinny m.in. "nawiązywać do wieloletniej tradycji oraz aktualnej misji Muzeum Śląskiego". "Kompozycje nie powinny być wcześniej wykonywane, publikowane i nagradzane. Pozostawiamy autorom dowolność w doborze instrumentów - spośród dętych, blaszanych i drewnianych" - wskazano.
Prace konkursowe - zapisane na nośniku cyfrowym wraz z dołączonym zapisem nutowym - należy nadsyłać do 18 marca na adres - Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3, 40-005 Katowice; z dopiskiem: "Konkurs na hejnał i zawołanie Muzeum Śląskiego". Kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej muzeum (muzeumslaskie.pl).
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 27 marca.
Muzeum Śląskie to inwestycja samorządu woj. śląskiego wsparta przez resort kultury. Powstała na terenie dawnej kopalni Katowice, na skraju centrum miasta - w tzw. Strefie Kultury, w pobliżu katowickiego Spodka.
Budowa trwała od lipca 2011 r. Obiekt zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe. Architekci ukryli jego główną część pod ziemią, na powierzchni eksponując efektowne pokopalniane zabudowania, m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawną maszynownię (przyszła restauracja) czy wieżę wyciągową szybu Warszawa (działający już taras widokowy). Na powierzchni znajdują się też pokryte szkłem prostopadłościany, mieszczące pomieszczenia administracyjne lub doświetlające podziemia.
Nowa siedziba muzeum to 25 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego wystawy zajmą ok. 6 tys. m kw.
Wartość budowy muzeum przekroczyła prawie 274 mln zł, z czego 85 proc. pokryły środki unijne. Pozostała część pieniędzy to środki własne Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego i 2,3 mln zł dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa. (PAP)
ktp/ gma/