Na Dylewskiej Górze powstało muzeum skalne, w którym zgromadzono najciekawsze pod względem geologicznym głazy narzutowe występujące w tej części Pojezierza Mazurskiego. Lapidarium ma być atrakcją turystyczną Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.
W lapidarium zgromadzono ponad 20 tzw. głazów przewodnich, które przywędrowały podczas ostatniego zlodowacenia z trzech prowincji Skandynawii - Szwecji, dna Bałtyku i Wysp Alandzkich oraz południowej Finlandii. Do najciekawszych i największych okazów należy granit Bla Jungfrun, czyli Błękitna Dziewica. Skała, pochodząca z niewielkiej szwedzkiej wyspy o tej samej nazwie, ma ok. 1,6 mld lat. Została znaleziona na polu w okolicach Złotowa k. Lubawy.
Jak powiedziała PAP Alicja Szarzyńska, inicjatorka utworzenia lapidarium, poszukiwania odpowiednich głazów trwały od ponad roku. W większości zostały one wydobyte w żwirowniach w Marcinkowie i Glaznotach. W miarę znajdowania kolejnych narzutniaków kolekcja będzie poszerzana.
Zgromadzone w muzeum głazy są wyposażone w szklane tabliczki z opisem rodzaju skał, miejsc ich pochodzenia oraz informacjami o tym, jak, kiedy i z jakich minerałów powstawały.
Lapidarium znajduje k. Wysokiej Wsi w powiecie ostródzkim. Urządzono je na polanie na zboczu Dylewskiej Góry (312 m n.p.m), najwyższego wzniesienia północno-wschodniej Polski. Przebiega tamtędy leśna ścieżka edukacyjna zataczająca pętlę od szczytu góry po rezerwat Jezioro Francuskie.
Pomysłodawcy lapidarium liczą, że przyczyni się ono do promocji turystycznej Wzgórz Dylewskich, uważanych za jeden z najbardziej malowniczych, ale stosunkowo mało znanych zakątków zachodnich Mazur.
Muzeum skalne jest wspólnym projektem Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie. Powstało pod nadzorem Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)
mbo/ pz/