Unikatowe pamiątki przedstawiające początki podkarpackiej energetyki będzie można oglądać w muzeum, które zostanie otwarte w połowie maja w rzeszowskiej siedzibie spółki Polskiej Grupy Energetycznej Obrót.
Jak poinformował PAP Piotr Wróbel z PGE Obrót, eksponaty, które znajdą się w muzeum ilustrują historię podkarpackiej energetyki, której początki sięgają pierwszych lat XX wieku.
Zaznaczył, że w muzeum będzie można zobaczyć archaiczny sprzęt, który był kiedyś codziennym narzędziem pracy elektryków. „Są to m.in. liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, ale też zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r. Wśród eksponatów jest też jeden z pierwszych polskich komputerów – Meritum wyprodukowany w 1985 r.” - dodał.
Dla wielu ciekawostką będą też półbuty elektroizolacyjne, które wyglądają, jak duże kalosze. "Po założeniu je na normalne buty, chroniły elektryka pracującego przy montażu i naprawie linii energetycznych" - wyjaśnił Wróbel.
Przyszłe muzeum ma bogatą kolekcję historycznych zdjęć. Można zobaczyć na nich m.in. elektrownię miejską w Jaśle z 1903 r. „Muzeum bogate jest także w unikatowe pisma. Wśród nich jest na przykład dokumentacja techniczna i prawna najstarszej linii SN (średniego napięcia) na Podkarpaciu, tzw. Szyny Podkarpackiej z 1931 r.” - dodał.
Zgromadzone pamiątki pochodzą m.in. z rozbiórek starych sieci i elektrowni, a część z nich to darowizny od byłych pracowników dzisiejszej spółki.
Muzeum oficjalnie zostanie otwarte w Noc Muzeów 17 maja br. Mieści się w siedzibie PGE Obrót w Rzeszowie przy ul. 8 Marca 6.
PGE Obrót obsługuje ponad 5 mln odbiorców energii elektrycznej. Centrala spółki znajduje się w Rzeszowie, a oddziały firmy w: Białymstoku, Lublinie, Warszawie, Zamościu, Skarżysku-Kamiennej oraz dwa w Łodzi. W firmie pracuje ok. 1,5 tys. osób.(PAP)
huk/ abe/