Willa Juliana Fałata w Bystrej (Śląskie) zostanie 28 lipca częściowo udostępniona zwiedzającym - dowiedziała się we wtorek PAP w Muzeum w Bielsku-Białej, którego filią jest dom malarza. Otwarcie zbiega się z 160. rocznicą urodzin Fałata, przypadającą 30 lipca.
Dyrektor bielskiego muzeum Iwona Purzycka poinformowała, że w udostępnionej części goście zobaczą jak mieszkał wybitny malarz. „Mam nadzieję, że wiosną przyszłego roku otworzymy drugą część. To będzie wystawa na temat życia i twórczości artysty. Tam zostaną zaprezentowane między innymi dokumenty i inne pamiątki związane z Julianem Fałata” – powiedziała Purzycka.
Muzeum Fałata w Bystrej powstało w 1973 roku. Jest filią muzeum w Bielsku-Białej. Znajduje się w budynku, w którym malarz mieszkał pod koniec życia.
Zimą zakończył się gruntowny remont wnętrza willi. Prace zostały sfinansowane z budżetu marszałka śląskiego, do którego należą bielskie muzeum i jego bystrzańska filia. Zła kondycja finansowa samorządu uniemożliwiła jednak nowe zaaranżowanie całej ekspozycji, a placówka przez kilka miesięcy była zamknięta. Obecnie bielskie muzeum postanowiło udostępnić część ekspozycji w Bystrej.
Dyrektor dodała, że 30 lipca w bielskim Muzeum, które mieści się w zamku książąt Sułkowskich, otwarta zostanie ekspozycja prac członków Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Uświetni ona 160. rocznicę urodzin Fałata oraz 40. rocznicy udostępnienia jego willi zwiedzającym. W nieodległej przyszłości placówka zamierza też – o ile znajdą się na to fundusze – zorganizować plener fałatowski.
Dom artysty, zwany "Fałatówką", znajduje się w podbielskiej Bystrej. Na czas remontu znajdujące się w nim sprzęty, pamiątki po malarzu, a przede wszystkim jego prace, zostały zdeponowane w magazynach bielskiego muzeum w zamku książąt Sułkowskich.
Julian Fałat (1853-1929) był wybitnym malarzem. Kształcił się w Krakowie, Zurychu i Monachium. Przebywał w Rzymie i Hiszpanii. Przez kilka lat pracował na dworze cesarza Wilhelma II w Berlinie. Po powrocie do Krakowa został profesorem i wieloletnim rektorem tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych.
Szczególną popularność zyskał jako twórca akwarel. Posługiwał się również techniką olejną i pastelową. Na początku tworzył w konwencji realistycznej, z czasem zbliżył się do założeń impresjonizmu. Inspiracje sztuką japońską ujawniły się w jego malarstwie, zwłaszcza w krajobrazach, około 1900 r. Malował głównie sceny myśliwskie i zimowe krajobrazy, także widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe.
Artysta, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 roku.
Muzeum Fałata w Bystrej powstało w 1973 roku. Jest filią muzeum w Bielsku-Białej. Znajduje się w budynku, w którym malarz mieszkał pod koniec życia. (PAP)
szf/ abe/