„Ochrona Dziedzictwa Kultury Polskiej za Granicą” - to moduł, który prezentuje materiały powstające we współpracy portalu dzieje.pl z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą oraz Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN. Przedstawiane są w nim projekty dotyczące ochrony, dokumentowania i konserwacji pozostających poza krajem cennych zabytków związanych z historią Rzeczpospolitej.
Zmiany polityczne po roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej umożliwiły podjęcie na szerszą skalę działań związanych z ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Od połowy lat 90. XX w. stałe miejsce wśród zadań ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zajmuje tworzenie mechanizmów ochrony i popularyzacji polskiej spuścizny kulturowej pozostającej poza granicami kraju: dziedzictwa historycznej, wielonarodowej i wielokulturowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz dorobku kulturowego kolejnych generacji polskiego wychodźstwa, wytworzonego, zgromadzonego bądź przechowywanego w krajach Europy Zachodniej, obu Ameryk oraz innych częściach świata.
Projekty dotyczące ochrony i konserwacji pozostających poza krajem cennych zabytków finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także m.in. z funduszy Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, instytucji państwowych, samorządowych, kościelnych oraz organizacji pozarządowych.
Krajowe instytucje kultury, muzea, archiwa, biblioteki, uczelnie artystyczne, Kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe angażują się nie tylko w projekty badawcze i dokumentacyjne, ale także w prace remontowe i konserwatorskie zabytków związanych z polską spuścizną kulturową poza granicami Rzeczpospolitej. Odpowiedzią na społeczne potrzeby stał się program dotacyjny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”, a od 2017 r. również „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”. Ich operatorem jest Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.
100. rocznica Odzyskania Niepodległości jest okazją, by projekty związane z dziedzictwem dawnej Rzeczpospolitej i polskiego wychodźstwa nabrały dodatkowego znaczenia. Są one szansą na promocję naszego kraju poprzez upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Rzeczpospolitej jako części dziedzictwa europejskiego i światowego, a także cenionej w świecie polskiej szkoły konserwatorskiej.