12 tałesów, żydowskich szat modlitewnych, które są eksponowane w Muzeum Auschwitz, zostanie poddanych konserwacji. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają 12 miesięcy – dowiedziała się w piątek PAP od rzecznika instytucji Bartosza Bartyzela. Muzeum wybrało obecnie firmę, która zajmie się konserwacją szat modlitewnych. Zdaniem Bartyzela specjaliści przeprowadzą prace w dwóch etapach. „W każdym z nich zajmą się sześcioma tałesami, aby cały czas były one prezentowane na muzealnej wystawie” – dodał.
Szaty na co dzień są eksponowane na wystawie głównej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w bloku 5. Zgromadzone w nim są dowody niemieckich zbrodni, jak walizy z nazwiskami deportowanych do obozu Żydów, włosy ofiar, przedmioty codziennego użytku, a także ubranka dzieci zagazowanych przez Niemców.
Zdaniem muzealników konserwacja będzie zachowawcza, czyli nie naruszy oryginalnej substancji. Jeśli to będzie możliwe specjaliści usuną kurz, a także reperacje i zabrudzenia, powstałe po 1945 roku.
Prace będą kosztowały niespełna 180 tys. zł. Muzeum sfinansuje ją z pieniędzy na projekt „Auschwitz – zachowanie autentyzmu. Dziewięć zadań na lata 2012-15”, który pozyskało pod koniec 2011 roku od Komisji Europejskiej. Dzięki tym pieniądzom zakonserwowane zostaną między innymi także dwa baraki więźniarskie w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, a także zmodernizowany muzealny magazyn waliz, które należały do zgładzonych Żydów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło ponad 1,4 mln osób.
Obecnie głównym źródłem finansowania prac konserwatorskich jest Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro, z których odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac nad pozostałościami po byłym obozie. Kwota zgromadzona na koncie pozwoliła już na rozpoczęcie przygotowań prac konserwatorskich. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Przed rokiem 1989 prace konserwatorskie finansowane były z funduszy polskich. W latach 90. Muzeum otrzymało pieniądze na konserwację kilku baraków drewnianych m.in. od Belgii, Grecji i Luksemburga. (PAP)
szf/ abe/