Przebudowane Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach zostanie otwarte w środę wieczorem. W uroczystości wezmą udział premier Donald Tusk i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przed południem placówkę zwiedzi prezydent Bronisław Komorowski.
Uroczystości zainauguruje msza św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Świątynia stoi obok domu rodzinnego papieża Polaka. Po mszy przecięta zostanie wstęga przed wejściem do muzeum.
Wydarzeniu towarzyszyła będzie premiera filmu dokumentalnego „Mój dom w Wadowicach”. Goście uroczystości zobaczą go na ustawionych na rynku telebimach. Wadowiczanie wysłuchają także oratorium symfonicznego „Szukałem was” oraz koncertu poetyckiego.
Przed południem prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedzi Wadowice z małżonką Anną, złoży kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II przy miejscowej bazylice. Posadzi także Dąb Wolności na pl. Solidarności, by upamiętnić 25-lecie polskiej wolności.
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II istnieje w kamienicy, w której rodzice Wojtyły - Karol i Emilia z Kaczorowskich z synem Edmundem - zamieszkali w 1919 roku. Należała ona do miejscowego Żyda, Jechiela Bałamutha. Rok później urodził się w niej Karol Wojtyła.
Po wyborze 16 października 1978 roku kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dom stał się miejscem pielgrzymek. Dzięki staraniom krakowskiej kurii powstało w nim muzeum Jana Pawła II. Otwarcie odbyło się 18 maja 1984 r. Pod koniec marca 2006 r. Fundacja Ryszarda Krauzego odkupiła dom od spadkobiercy żydowskich właścicieli i przekazała Kościołowi krakowskiemu.
W 2010 roku rozpoczęła się przebudowa i wymiana stałej ekspozycji. Została sfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz z funduszy UE. Całość kosztowała ok. 25 mln zł.
Mottem nowej wystawy jest pierwsze zdanie z życiorysu papieża: „Urodziłem się w Wadowicach”. Projektanci – Barbara i Jarosław Kłaputowie - ukazują Jana Pawła II, wielkiego Polaka i świętego, jako zwykłego człowieka. Wystawa składa się z 16 stref opowiadających o jego drodze - od urodzin po śmierć. Wstępem do niej jest przypomnienie postaci wybitnych wadowiczan. Upamiętniona została także społeczność żydowska. Na wystawie znalazło się kilkaset eksponatów związanych z Karolem Wojtyłą. Ich dopełnieniem jest ponad 150 instalacji multimedialnych.
Istotą ekspozycji jest umieszczenie jej w mieszkaniu Wojtyłów. W oryginalnych pokojach przywrócony został ich wygląd z czasów, gdy mieszkał tam późniejszy papież. (PAP)
szf/ abe/ gma/