Wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz konserwacja schodów to niektóre elementy pierwszego etapu remontu wieży mariackiej w Krakowie, rozpoczętego w poniedziałek – poinformował PAP dyrektor administracyjny bazyliki mariackiej Ryszard Dydek.
Na ten etap remontu, realizująca go firma Laboratorium Usługowe Grzyb e.k. ma 390 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), a konkretnie - ze środków przyznanych przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Nie wiadomo, kto będzie finansował drugi etap prac, zaplanowanych od stycznia do grudnia 2014 roku.
Wieża mariacka zamknięta jest dla turystów od lipca br. Wówczas wojewódzki konserwator zabytków stwierdził, po przeprowadzonych wcześniej kontrolach komisji konserwatorskich, że pilnej renowacji wymagają schody na wieżę oraz mieszczące się w niej pomieszczenia dla hejnalistów.
Problem finansowania remontu wynika ze skomplikowanej sytuacji prawnej wieży mariackiej, której właścicielem jest parafia mariacka (Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie), a użytkownikiem Urząd Miasta Krakowa. Parafii nie stać na pokrycie kosztów remontu, ponieważ obecnie finansuje odnowienie "Prałatówki" - kamienicy należącej do Kościoła Mariackiego, wzniesionej w latach 1618-1619.
Parafia czeka na decyzję, czy miasto drugi etap remontu wieży mariackiej.
Wieża mariacka zamknięta jest dla turystów od lipca br. Wówczas wojewódzki konserwator zabytków stwierdził, po przeprowadzonych wcześniej kontrolach komisji konserwatorskich, że pilnej renowacji wymagają schody na wieżę oraz mieszczące się w niej pomieszczenia dla hejnalistów. Zalecił też wykonanie nowej instalacji elektrycznej i grzewczej, zainstalowanie klimatyzacji i oświetlenia awaryjnego.
Mimo remontu hejnaliści grają hejnał z wieży "jak zawsze" - zapewnił dyrektor administracyjny bazyliki mariackiej.(PAP)
bko/ abe/