27.01.2010 Warszawa (PAP) - Przekazujemy tekst wystąpienia dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego wygłoszonego podczas uroczystych obchodów 66. rocznicy wyzwolenia obozu. Dziękuję Panu, Panie Prezydencie za docenienie codziennego trudu i ciężaru odpowiedzialności, którą przyszło nam ponosić. Prawdą jest, że od naszej pracy i od naszej współpracy zależy i zależeć będzie zrozumienie największego dramatu XX wieku przez przyszłe pokolenia. Tę świadomość mamy, z nią żyjemy i pracujemy dzień w dzień.
Nie jestem w stanie Wam powiedzieć, że świat na pewno usłyszał, zrozumiał i zmądrzał. Ja podzielam Wasze obawy. Wiele jeszcze zostało do zrobienia. I długa droga przed człowiekiem, ale jedno wydaje mi się pewne: niezależnie od wszystkiego, na wskroś i wbrew, głosy ofiar nie zamilkną i ziemia ich krzyku nie ukryje. To, co było przedtem, nie wróci, ale czas po Zagładzie nigdy już nie będzie czasem błogiej niewinności.
Tego Miejsca, jako sumienia Europy i Świata, nie będzie już nigdy można ominąć, uciszyć, wymazać. Ta ziemia nosi w sobie krzyk ofiar. I go nie skryje. Tego jestem pewien. Dziękuję Wam, że jesteście z nami. Wielu powie, że przyszliśmy tu dla Was, ale ja wiem dobrze, że to Wy przyszliście tu dla nas, nie pierwszy i - mam nadzieję - nie ostatni raz. Tak jak byliście przez całe 65 lat.
Są wśród nas osoby z tak wielu krajów, z tak wielu instytucji międzynarodowych, państwowych a także organizacji społecznych. Dziś tak łatwo przychodzi nam sądzić, że wiemy i rozumiemy więcej. Od nas wszystkich, w sposób bezpośredni, zależy dzisiejszy świat i tworzone dopiero jutro. Tymczasem, jakże często sami jesteśmy bierni wobec zła. A przecież wojny już dziś u nas nie ma. Jesteśmy wolni. I dziś trzeba nam więcej Sprawiedliwych!
Pamięć jest nierozłącznie związana z tym Miejscem. A losy tego Miejsca zależą od nas.
Chciałbym w tym miejscu podziękować Panu Premierowi Rządu Rzeczypospolitej Polskiej za osobiste włączenie się w tworzenie wieczystego Funduszu na rzecz zachowania autentyzmu tego miejsca.
Chciałbym podziękować Niemcom za obiecane wsparcie w wysokości 60 milionów euro. To połowa potrzebnej sumy. Wierzę, że inne państwa, których rządy i obywatele są świadomi fundamentalnej zupełnie wagi tego Miejsca w naszej historii i cywilizacji, pomogą w utworzeniu tego Funduszu do końca. Jesteśmy to winni Ofiarom Auschwitz i wszystkim Ofiarom Szoah, ale jesteśmy również to winni naszym dzieciom. I dzieciom naszych dzieci.
Dziękuję Wam. (PAP)
dsr/ par/