Blisko 30 nagrobków pochodzących z XVIII i XIX wieku, odrestauruje na zabytkowym mizarze, czyli muzułmańskim cmentarzu w Kruszynianach (Podlaskie), miejscowa gmina muzułmańska. Prace mają się rozpocząć na wiosnę.
Mizar w Kruszynianach, położony w pobliżu tamtejszego meczetu, został założony najprawdopodobniej pod koniec XVII wieku - najstarszy odnaleziony nagrobek pochodzi z 1696 roku.
Nagrobki zostaną odrestaurowane dzięki dotacji z resortu kultury i dziedzictwa narodowego, jaką otrzymała gmina. W sumie prace przy 26 nagrobkach będą kosztowały 100 tys. zł. Jak powiedział PAP przewodniczący tej gminy Bronisław Talkowski, to kolejne nagrobki, które zostaną odrestaurowane. Dwa lata temu gminie udało się poddać renowacji czternaście nagrobków z XIX wieku. Te pochodzą z XVIII i XIX wieku.
Nagrobki do renowacji wybrali pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Zgodnie z projektem - jak podkreślił Talkowski - nagrobki mają wrócić do pierwotnego stanu. Chodzi przede wszystkim o ich podniesienie, bo są zapadnięte w ziemi oraz ustawienie na betonowych cokołach.
Mizary są przez wyznawców islamu odwiedzane przede wszystkim w czasie najważniejszych w roku świąt muzułmańskich. Kilka dni temu obchodzili oni 4-dniowe Kurban Bajram, czyli Święto Ofiarowania, w czasie którego nie tylko modlili się w meczecie w Kruszynianach, ale też odwiedzali groby bliskich.
Jak informuje na swojej stronie internetowej Muzułmański Związek Religijny w RP, obecnie w Polsce jest sześć cmentarzy muzułmańskich. Czynne to cmentarze w Bohonikach i Kruszynianach (Podlaskie) i w Warszawie oraz nieczynne: także w Warszawie i miejscowościach Studzianka i Lebiedziew (Lubelskie). Na cmentarzach komunalnych w całym w kraju jest też kilkanaście kwater muzułmańskich. (PAP)
swi/ mag/