Ponad 100 dolnośląskich instytucji kulturalnych weźmie udział w tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które rozpoczną się w sobotę. Jedną z atrakcja ma być zwiedzanie kilkudziesięciu domów przysłupowych na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim.
W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. W całej Polsce przez dwa weekendy - 13 i 14 oraz 20 i 21 września - w ramach tej inicjatywy odbywać się będą wystawy, warsztaty, wykłady, koncerty, oprowadzanie po zabytkach. Ogólnopolska inauguracja EDD odbędzie się w sobotę w Parku Mużakowskim w Łęknicy (Lubuskie).
Na Dolnym Śląsku koordynatorem EDD jest Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, które jest filą wrocławskiego Muzeum Narodowego. Rzeczniczka tej placówki Anna Kowalów poinformowała PAP, że w tegorocznej edycji EDD weźmie udział ponad 100 instytucji, w tym muzea, zamki, domy kultury oraz fundacje.
„Jedną z największych atrakcji tegorocznych EDD będzie możliwość zwiedzenia 33 domów przysłupowych” - powiedziała Agnieszka Szepetiuk-Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku.
Domy przysłupowe to charakterystyczny dla Górnych Łużyc (pogranicze polsko-niemiecko-czeskie) typ architektury mieszkalnej. Najbardziej rozpoznawalnym elementem konstrukcji domów przysłupowych są drewniane słupy okalające izbę na parterze i podtrzymujące ciężar górnych kondygnacji.
Domy przysłupowe to charakterystyczny dla Górnych Łużyc (pogranicze polsko-niemiecko-czeskie) typ architektury mieszkalnej. Najbardziej rozpoznawalnym elementem konstrukcji domów przysłupowych są drewniane słupy okalające izbę na parterze i podtrzymujące ciężar górnych kondygnacji. „Podczas EDD można będzie zwiedzić zarówno domy przysłupowe ogólnodostępne - mieszczą się w nich muzea, restauracje, hotele, ale również domy prywatne, które na co dzień nie są udostępniane dla zwiedzających" – poinformowała Kowalów.
Ciekawą propozycje pasjonatom historii Wrocławia oferuje w ramach EDD Społeczne Mobilne Muzeum Militariów. Będzie można zwiedzić wnętrza bunkra i wojskowego obozu polowego. W stolicy Dolnego Śląska będzie można również m.in. zwiedzić z przewodnikiem Psie Pole, przejść szlakiem lwowskich pamiątek i wybrać się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem po wrocławskich mostach.
W Karpaczu, jednym z największych kurortów w Karkonoszach, można będzie zobaczyć wystawę „Skarbiec Ducha Gór” prezentującą dziedzictwo kulinarne, rzemieślnicze i artystyczne regionu, natomiast w Szklarskiej Porębie obejrzeć Chatę Walońską i poznać historię sprowadzenia Walonów w Karkonosze.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Więcej informacji na stronie: www.edd.nid.pl. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Europejskich Dni Dziedzictwa.(PAP)
pdo/ ls/