Do 2018 r. ma powstać nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie. Będą tam w godziwych warunkach przechowywane i udostępniane archiwalia rozproszone obecnie w kilku budynkach. Nowa siedziba Archiwum zostanie wybudowana przy ul. Rakowickiej, na działce o powierzchni blisko 1 ha, przekazanej nieodpłatnie przez Agencję Mienia Wojskowego. W przyszłym roku zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty konkurs na projekt architektoniczny obiektu.
Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt inwestycji. „Jesteśmy przygotowani na jej finansowanie z budżetu państwa” – mówiła w piątek w Krakowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Dodała, że rozważane jest, jeśli będzie taka możliwość, pozyskanie na ten cel środków z UE.
Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt inwestycji. „Jesteśmy przygotowani na jej finansowanie z budżetu państwa” – mówiła w piątek w Krakowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Dodała, że rozważane jest, jeśli będzie taka możliwość, pozyskanie na ten cel środków z UE.
Jak podkreśliła Omilanowska sytuacja krakowskiego archiwum ze względu na rozproszenie zbiorów jest jedną z najgorszych w Polsce. „Zespół dokumentów rozproszony w pięciu budynkach, był bogatym źródłem wiedzy dla naukowców, ale też źródłem ich udręki w pracy” – powiedziała Omilanowska. „Archiwum dostało z Agencji Mienia Wojskowego wartościową, dobrze zlokalizowaną i dobrze skomunikowaną z resztą miasta działkę. To pozwala na zaprojektowanie gmachu, którego nie będziemy się wstydzić do końca XXI wieku. (…) Chodzi nie tylko o urodę tego gmachu, ale przede wszystkim o jego funkcjonalność i najwyższą jakość przechowywania i udostępniania zbiorów” – mówiła.
Nowy gmach ma mieć powierzchnię ok. 14 tys. m kw. i zmieści się tam 60 km półek na archiwalia. Będą tam m.in. magazyny i pracownie, w których udostępnione będą oryginalne dokumenty staropolskie, dokumenty zdigitalizowane i materiały kartograficzne.
Jak mówiła dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie Barbara Berska po przeprowadzce archiwum nadal będzie korzystało z budynku przy ul. Siennej, gdzie zorganizowana zostanie wystawa stała i będą odbywały się zajęcia edukacyjne.
W zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie jest ok. 1,5 mln jednostek archiwalnych, które zajmują 23 km półek. Najstarsze dokumenty pochodzą z XII wieku.
Krakowskie archiwum w grudniu 2012 r. zostało podniesione przez ministra kultury do rangi Archiwum Narodowego. Naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak podkreślił w piątek, że to jeden z najwspanialszych zasobów archiwalnych w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej, który może się równać ze zbiorami wielu miast Europy Zachodniej.
„Archiwum jest instytucją państwową, niezależną od samorządu, ale łączy nas wspólnota celów - wspólna troska o zachowanie i promocję dziedzictwa historycznego Krakowa” – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Cieszę się, że archiwum państwowe w Krakowie zyskało rangę narodową. To należne mu wyróżnienie, które z pewnością otworzyło przed tą zasłużoną instytucją nowe perspektywy rozwoju” – dodał.
Projekty budowy nowej siedziby krakowskiego archiwum pojawiały się kilkakrotnie, ale nigdy nie zostały zrealizowane. Obecnie archiwum mieści się w pięciu miejscach w Krakowie, posiada dwie ekspozytury w Nowym Targu i Spytkowicach oraz trzy oddziały zamiejscowe w Bochni, Nowym Sączu i Tarnowie.(PAP)
wos/ ls/