Tablicę upamiętniającą Tomasza Mertę, Andrzeja Przewoźnika i Arkadiusza Rybickiego, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, odsłonięto w holu gmachu resortu kultury. "Reprezentowali najwyższe standardy" - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.
W uroczystości wzięły też udział rodziny, przyjaciele i byli współpracownicy Tomasza Merty, Andrzeja Przewoźnika i Arkadiusza Rybickiego.
Zdrojewski zauważył, że zarówno Tomasz Merta, jak i Andrzej Przewoźnik oraz Arkadiusz Rybicki, sprawowali służbę publiczną i wszyscy byli w jakiś sposób związani z resortem kultury. "Byli ludźmi o najwyższych standardach (...). Do dziś nie mogę się pogodzić z ich nagłym odejściem" - powiedział.
Minister przyznał, że zależało mu na tym, aby w budynku ministerstwa kultury znajdował się materialny symbol pamięci o nich.
"Chciałem, żeby każdy, wchodząc do tego gmachu, przypominał sobie lub dowiadywał się, jak wartościowe osoby oddały część swojej aktywności tej właśnie instytucji" - podkreślił. Autorem tablicy jest Marek Moderau.
Tomasz Merta (1965–2010) od 2005 r. do 2010 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnym Konserwatorem Zabytków. Jako wiceminister kultury zainicjował i zrealizował wiele przedsięwzięć o dużym znaczeniu dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1939–89.
Tomasz Merta (1965–2010) od 2005 r. do 2010 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnym Konserwatorem Zabytków. Jako wiceminister kultury zainicjował i zrealizował wiele przedsięwzięć o dużym znaczeniu dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1939–89. Był współinicjatorem powołania projektu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” i programu „Patriotyzm jutra”. Przeprowadził akcję mającą na celu zmianę oficjalnej nazwy obozu koncentracyjnego Auschwitz i dopisania w dokumentach UNESCO słów „niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny”. Zaangażowany był w tworzenie wielu instytucji, m.in. Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej. Był wieloletnim członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i współtwórcą koncepcji Muzeum Historii Polski.
Andrzej Przewoźnik (1963-2010) w latach 1981–89 zaangażowany był w działalność NSZZ „Solidarność”". Był historykiem, sekretarzem generalnym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (1992–2010). Pełniąc tę funkcję odniósł liczne sukcesy, m.in. w wieloletniej skutecznej batalii o odbudowę i ponowne uroczyste otwarcie Cmentarza Obrońców Lwowa. Był wiceprzewodniczącym i sekretarzem Komisji ds. Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Prezesie Rady Ministrów (1994–98), członkiem Rady Muzealnej Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Muzeum Niepodległości w Warszawie, wiceprzewodniczącym rady Muzeum Wojska Polskiego, członkiem Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 kwietnia 2009r. został powołany przez ministra kultury na członka pierwszej kadencji (2009–2013) Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Arkadiusz Rybicki, pseud. Aram (1953-2010) był politykiem, działaczem społecznym i samorządowym, posłem na Sejm V i VI kadencji. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. W drugiej połowie lat 70. związał się ze środowiskiem opozycyjnym na Wybrzeżu. Od 1976r. współpracował z KOR, a w 1977r. był wśród założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Gdańsku. W latach 1977–79 działał w ROPCiO. W sierpniu 1980 pomagał strajkującym robotnikom Wybrzeża. Wspólnie z Maciejem Grzywaczewskim spisał na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 2003r. tablica z postulatami została przez UNESCO wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego "Pamięć Świata". Po sierpniu 1980r. zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność". Od 1999 do 2001r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialnym m.in. za współpracę z zagranicą i integrację europejską. W latach 2002–2005 - dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. (PAP)
agz/ ls/