We wrześniu rozpocznie się budowa naziemnej części powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. Trwa wyłanianie wykonawcy wystawy głównej. Zdaniem dyrekcji placówki, powinna ona zostać otwarta w 2016 r.
Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Janusz Marszalec, na terenie budowy przy ul. Wałowej w Gdańsku trwa osuszanie wylanego betonem głębokiego na kilkanaście metrów wykopu, w którym znajdzie się podziemna część obiektu, w tym wystawa główna. „Z wykopu wypompowano już większość wody, teraz trzeba usunąć z dna muł i wyrównać jego betonową powierzchnię” – powiedział PAP Marszalec.
Dodał, że prace te mają zakończyć się we wrześniu i wówczas plac budowy zostanie przekazany konsorcjum, w którym liderem jest firma Warbud, a które wygrało przetarg na wykonanie naziemnej części obiektu. Zgodnie z umową konsorcjum będzie miało na to 21 miesięcy, prace powinny więc zakończyć się w czerwcu 2016 r.
Równolegle z budową trwać też będzie przygotowywanie wystawy głównej muzeum. Chęć jej wykonania zgłosiły trzy podmioty. Na podstawie informacji o ich doświadczeniu, muzeum wybierze teraz te, które dopuści do drugiego etapu. Wybrane firmy dostaną dokumentację wystawy i - w oparciu o nią, zaproponują cenę, za jaką będą w stanie przygotować ekspozycję. Na podstawie ofert muzeum wyłoni ostatecznego wykonawcę: będzie on miał 18 miesięcy na stworzenie wystawy.
"Jeśli wszystkie prace budowlane i te nad ekspozycją główną pójdą zgodnie z planem, to muzeum zostanie otwarte we wrześniu 2016 r." - powiedział PAP dyrektor placówki prof. Paweł Machcewicz.
"Jeśli wszystkie prace budowlane i te nad ekspozycją główną pójdą zgodnie z planem, to muzeum zostanie otwarte we wrześniu 2016 r." - powiedział PAP dyrektor placówki prof. Paweł Machcewicz.
Muzeum II Wojny Światowej powstaje na obrzeżach historycznego centrum Gdańska, w miejscu, gdzie do Motławy wpada Kanał Raduni. Teren ten jest podmokły i wykonanie na nim szczelnego, głębokiego na 16 metrów wykopu wymagało zastosowania bardzo specjalistycznej technologii. Najpierw wybrano ziemię, po czym – gdy wykop zapełnił się wodą, w maju br., na jego dno wylano prawie 25 tys. m sześc. betonu. Kiedy beton zastygł, wypompowano wodę.
Wewnątrz wykopu ulokowana zostanie podziemna część muzeum, w tym wystawa główna zaprojektowana przez belgijską firmę Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji. Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.
Siedzibę Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Zgodnie z tym projektem na powierzchni działki stanie wysoki na około 40 metrów budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. zaplecze administracyjne, bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.
Muzeum II Wojny Światowej budowane jest z funduszy państwowych. Polski rząd w ramach wieloletniego programu zarezerwował na projekt 358 mln zł. Kolejne 27 mln zł dołoży do inwestycji ministerstwo kultury. (PAP)
aks/ dym/ mlu/