Odnowiono kilkanaście XIX-wiecznych nagrobków na muzułmańskim cmentarzu w Kruszynianach. To kolejne nagrobki, które udało się odrestaurować.
Mizar (muzułmański cmentarz) w Kruszynianach, położony jest w pobliżu tamtejszego meczetu. Został założony najprawdopodobniej pod koniec XVII wieku - najstarszy odnaleziony nagrobek pochodzi z 1696 roku.
Jak powiedział PAP przewodniczący gminy muzułmańskiej w Kruszynianach Bronisław Talkowski, w tym roku udało się odnowić siedemnaście nagrobków pochodzących z XIX wieku. Dodał, że chodziło przede wszystkim o to, by nagrobki przywrócić do "pierwotnego stanu", czyli podniesienie ich, bo są zapadnięte w ziemi oraz ustawienie na betonowych cokołach.
Odrestaurować je udało się dzięki dotacji z resortu kultury. W ubiegłym roku, także dzięki dotacji udało się poddać renowacji czternaście nagrobków z XIX wieku.
W planach gminy na przyszły rok jest zgłoszenie 20 nagrobków ze starszej części cmentarza, gdzie są nagrobki z XVII i XVIII wieku do rejestru zabytków. Talkowski powiedział, że dzięki temu będzie mógł starać się o pozyskanie pieniędzy na ich renowację, a - jak podkreślił - jest duża potrzeba, by je odnowić.
W islamie nie ma świąt ku czci zmarłych i nie ma kultu świętych. Dla polskich muzułmanów, żyjących w społeczeństwie gdzie większość to katolicy, 1 listopada to jednak ważny dzień, szczególnie dla rodzin mieszanych i możliwość odwiedzenia grobów na mizarach (muzułmańskich cmentarzach) przez tych, którzy muszą z daleka tam dojechać.
Jeszcze przed wojną w granicach Polski były 33 muzułmańskie cmentarze. Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, pisze na swojej stronie internetowej, że obecnie w Polsce mizary są w Bohonikach, Kruszynianach, Warszawie, Studziance i Lebiedziewie - w tych pierwszych trzech miejscach wciąż czynne.
Istnieje też kilkanaście kwater muzułmańskich na cmentarzach komunalnych w całym kraju.
Mizar w Kruszynianach, położony jest w pobliżu tamtejszego meczetu. Został założony najprawdopodobniej pod koniec XVII wieku - najstarszy odnaleziony nagrobek pochodzi z 1696 roku.
Liczbę polskich wyznawców islamu przedstawiciele MZR szacują na 5 tys. osób. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim. (PAP)
swi/ rof/ par/