Kolejne hasła wchodzące w skład drugiego tomu Encyklopedii Województwa Śląskiego pojawią się w internecie na przełomie 2015 i 2016 roku - poinformował w poniedziałek prof. Ryszard Kaczmarek z Instytutu Badań Regionalnych w Katowicach.
Encyklopedia Województwa Śląskiego (EWOŚ) to wieloletni projekt, który ma zapoczątkować powstanie publikacji internetowej nie tylko rozumianej jako zbiór haseł, ale również łatwo dostępnych materiałów źródłowych mających służyć zarówno pasjonatom, nauczycielom, czy uczniom.
Prace nad EWOŚ rozpoczęły się w 2012 roku, pierwszy tom z ok. 100 hasłami ukazał się w internecie w 2014 roku.
Pierwsze zagadnienia dotyczyły historii Śląska, historii Kościoła, geografii, socjologii, politologii i historii sztuki. Wśród przykładowych haseł wymienić można m.in. tożsamość regionalną, Trójkąt Trzech Cesarzy, Sejm Śląski, wojny śląskie, narodowość śląską, śląski etos pracy.
Wśród nich znajduje się również pochodzące z gwary śląskiej słowo "familok" (od familia – rodzina), którym określa się wielorodzinny budynek mieszkalny. "Na Górnym Śląsku nazwę tę przyjęto używać w odniesieniu do wielorodzinnych budynków w koloniach robotniczych, budowanych na przełomie XIX i XX wieku (najstarsze pochodzą z lat 70. XIX wieku) w sąsiedztwie kopalń i hut, powstających i rozwijających się w regionie w tamtym czasie" - wyjaśnia EWOŚ.
Szef Instytutu Badań Regionalnych prof. Ryszard Kaczmarek zaznaczył, że w drugim tomie znajdzie się ok. 50 haseł. "Zakładamy, że docelowo encyklopedia będzie liczyła ok. 800 haseł podstawowych, które będą budowały wiedzę o Śląsku" - powiedział Kaczmarek i dodał, że jest to projekt, który będzie można następnie uzupełniać o hasła bardziej szczegółowe.
Opracowanie haseł, jak dodał, jest niezwykle pracochłonnym przedsięwzięciem. "Niemal każde z nich obejmuje ok. 20 stron tekstu. Hasło dotyczące +industrializacji+, które znajdzie się w kolejnym tomie - nawet 60. Dlatego zostanie ono podzielone na podokresy obejmujące: wiek XIX, lata 20. minionego wieku, oraz czasy powojenne" - powiedział PAP prof. Kaczmarek.
Hasła są opracowywane przez ekspertów różnych dyscyplin, by - jak powiedział - "miały charakter naukowy oraz zostały zweryfikowane z obecnym stanem nauki".
Encyklopedia Województwa Śląskiego (EWOŚ) dostępna jest online dzięki oprogramowaniu WikiMedia (ibrbs.pl/mediawiki/), a poprzez linki znajdujące się w opisach bibliograficznych czytelnik jest odsyłany do zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, która liczy obecnie ok. 180 tys. publikacji, w tym cyfrowych kopii cennych inkunabułów, poloników, druków.
Instytut Badań Regionalnych został powołany w lipcu 2011 roku uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego - funkcjonuje w strukturach Biblioteki Śląskiej. Działalność rozpoczął na początku 2012 roku. Jego zadaniem jest m.in. prowadzenie działalności naukowo-badawczej nad szeroko rozumianą tematyką śląską. (PAP)
ktp/ pz/