Nadanie przez gminę Kadzidło tytułów honorowego obywatela i folklorystyczna inscenizacja kurpiowskiego wesela złożą się m.in. na VIII Światowy Zjazd Kurpiów, który w sobotę i niedzielę będzie się odbywać w Kadzidle (Mazowieckie).
Zjazd ma formułę otwartą, do udziału w przygotowanych spotkaniach i koncertach zaproszeni są wszyscy, którzy czują się związani z Kurpiami, zarówno w kraju, ale i za granicą - powiedział PAP wójt Kadzidła Dariusz Łukaszewski.
Honorowymi obywatelami Kadzidła zostaną w niedzielę podczas uroczystej sesji rady gminy: ks. Adam Boniecki, córka rotmistrza Witolda Pileckiego Zofia Pilecka, mer rejonu solecznickiego na Litwie Zdzisław Palewicz oraz - pośmiertnie - badacz Kurpiowszczyzny Bernard Kielak. W jego imieniu tytuł odbierze żona Nina. W sobotę zaplanowano debatę "Kurpie - a to Polska właśnie".
Wójt Kadzidła mówi, że wszystkie osoby, które zostaną uhonorowane tytułami, "są wpisane w życie gminy Kadzidło".
Łukaszewski wspominał, że ksiądz Adam Boniecki odpowiedział kiedyś na list, jaki do "Tygodnika Powszechnego" wysłano z Kadzidła szukając pomocy w wyposażeniu gimnazjum, gdy tego typu szkoły powstały. Wójt mówi, że Kadzidło jest skromną wiejską gminą i było dużym zaskoczeniem, gdy w odpowiedzi na opublikowanie w tygodniku tego listu, szkoła dostała m.in. kilka tysięcy książek. Mówi też, że ks. Boniecki wielokrotnie wypowiadał się bardzo pozytywnie o Kadzidle, odwiedzał tę miejscowość, a mieszkańcy Kadzidła spotykali się z księdzem Bonieckim w Krakowie.
Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, również przyjeżdża na spotkania do Kadzidła. "Uznaliśmy, że za jej świadectwo, które niosła przez tyle lat, także na Kurpiach, chcielibyśmy to uhonorować" - powiedział wójt.
"Każde uzasadnienie będzie zbyt płytkie" - mówi wójt o zmarłym niedawno Bernardzie Kielaku i dodaje, że był to człowiek przez około 40 lat "pracujący dla Kurpiowszczyzny", jako muzealnik, etnograf, jako osoba zafascynowana historią lokalną".
Mer Solecznik jest patronem po stronie litewskiej współpracy Solecznik i Kadzidła, która ma miejsce od kilku lat. Gimnazjum z Kadzidła wspiera gimnazjum w Solecznikach, szkoły współpracują ze sobą. Gmina Kadzidło przeznacza rocznie określoną kwotą gimnazjum w Solecznikach.
W niedzielę w Kadzidle odbędzie się Festiwal Folkloru Weselnego z inscenizacją wesela kurpiowskiego, w której weźmie udział około 250 członków zespołów folklorystycznych. W tym roku nie będzie autentycznej pary młodej, a jedynie będą odgrywane poszczególne role - poinformował PAP kierownik zespołu "Kurpianka" z Kadzidła Paweł Łaszczych. Zespół ten ma w swym stałym repertuarze wesele kurpiowskie.
W inscenizacji wesela nie zabraknie jego nieodłącznych elementów, takich jak: "wybiór" do ślubu (przyjazd pana młodego do młodej, przyśpiewek, ubierania panny młodej, przemowy "raja", pożegnania pary młodej, poświęcenia przy ołtarzu), po mszy w kościele dalsza część inscenizacji: poczęstunek, "obtańcówka", oczepiny, "wianowanie". Inscenizację będą oceniać etnografowie, by - jak tłumaczy Łaszczych - dbać o zgodność inscenizacji z tradycją i edukować zespoły, by prezentowane obrzędy były jak najbardziej autentyczne.(PAP)
kow/ agz/