Muzeum Stutthof w Sztutowie uruchomiło serwis, który umożliwia wirtualne zwiedzanie terenu tego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Wirtualny spacer ma przede wszystkim pozwolić przygotować się do osobistego odwiedzenia muzeum.
Na wirtualną wędrówkę po Muzeum Stutthof składa się ponad 70 panoramicznych ujęć prezentujących najistotniejsze obiekty oraz miejsca ulokowane na obszarze około 20 hektarów, jaki zajmuje placówka.
Wirtualni goście muzeum mogą zwiedzać je według zaproponowanej trasy lub samodzielnie wybierać poszczególne punkty, które chcą poznać.
Zwiedzanie wytyczonym szlakiem rozpoczyna się w okolicy stacji kolejki wąskotorowej (dawnej „Stutthof-Waldlager”), która była głównym środkiem transportu do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Dalej zwiedzający mogą poznać obiekty, które służyły obozowej załodze SS, w tym willę komendanta, psiarnię, komendanturę, kantynę czy wartownię.
Po minięciu Bramy Śmierci, zwiedzający docierają do części tzw. Starego Obozu, komory gazowej i krematorium, a następnie Nowego Obozu oraz Obozu Żydowskiego. Po drodze zobaczyć można Pomnik Walki i Męczeństwa, wewnątrz którego spoczywa część prochów więźniów, a także Stos Całopalny czyli miejsce, w którym palono zwłoki więźniów zmarłych podczas epidemii tyfusu plamistego, jaka wybuchła w obozie na przełomie 1944 i 1945 r.
Część panoramicznych ujęć została wykonana z miejsc na co dzień niedostępnych – np. dachów budynków. Panoramy prezentują nie tylko obiekty z zewnątrz, ale też wnętrza budynków, w których funkcjonują wystawy przybliżające historię obozu koncentracyjnego Stutthof.
Każdemu z kolejnych punktów wycieczki towarzyszy krótka informacja o danym miejscu czy budynku. W niektórych punktach możliwe jest także powiększenie wybranych obiektów, np. niektórych plansz na zwiedzanych ekspozycjach.
Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski, serwis powstał z myślą o przygotowaniu zwiedzających do fizycznych odwiedzin w placówce. „Mamy nadzieję, że taka możliwość pozwoli naszym przyszłym gościom odnaleźć właściwą perspektywę w czasie osobistej wizyty w naszej placówce, będącej przecież cmentarzem bez grobów, o czym wiele osób zapomina” – powiedział PAP Tarnowski. Dodał, że dosyć często pracownicy placówki spotykają się z zachowaniami, które sugerują, iż goście postrzegają teren muzeum jako park.
„Z kolei starsi ludzie, z którymi się spotykamy, często mówią nam, że czują lęk przed odwiedzeniem naszego muzeum. Obawiają się, że na miejscu zetkną się z epatującym okrucieństwem, a tego tutaj nie ma, o czym można przekonać się zwiedzając wirtualnie placówkę” – powiedział PAP Tarnowski.
Jak zaznaczył, wirtualne zwiedzanie pokazuje bardzo dużą część obiektów i terenów muzealnych, ale nie zastąpi ono fizycznej wizyty w placówce. „Nie wszystko, co mamy w muzeum, prezentujemy w ramach wirtualnej wycieczki” – powiedział dyrektor.
Zakładka umożliwiająca wirtualne zwiedzanie znajduje się na stronie internetowej Muzeum Stutthof - www.stutthof.org. Inicjatorem i koordynatorem trwających ponad rok prac nad serwisem był Tarnowski. Całość została wykonana z funduszy placówki, a w pracach pomagała firma ArtZoom oraz Wirginia Węglińska.
Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo, a która przed II wojną światową wchodziła w skład Wolnego Miasta Gdańska. Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. Niemcy zaczęli do niego przewozić Polaków z innych regionów oraz grupy osób innych narodowości, m.in. Żydów i Rosjan. Z czasem z niewielkiego obozu rozrósł się do ponad 120 ha, miał też liczne podobozy. Do KL Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar obozu szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.
Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone w 1962 r. staraniem byłych więźniów. Placówka działa na części dawnego obozu liczącej ok. 20 ha, gdzie zachowały się niektóre budynki tzw. Starego Obozu, w tym komora gazowa, komendantura z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Muzeum obejmuje też część terenu tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego. Każdego roku placówkę odwiedza ok. 120 tysięcy osób. (PAP)
aks/ agz/