Ministerstwo kultury sfinansuje utworzenie nowej wystawy głównej w Muzeum Auschwitz. Jej koszt szacowany jest na ok. 100 mln zł, a realizacja rozłożona na 11 lat – podało w piątek Muzeum po podpisaniu w tej sprawie listu intencyjnego z resortem.
„Przygotowanie wystawy, która w nowoczesny, przystępny, a jednocześnie mądry i wyważony sposób opowiada historię Auschwitz, będzie z pewnością kluczowym narzędziem edukacyjnym w przygotowaniu kolejnych pokoleń Polaków do właściwego zrozumienia tego, czym był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, czym był Holokaust i czym była ofiara Polaków uwięzionych w tym obozie koncentracyjnym" - powiedziała minister kultury Małgorzata Omilanowska po złożeniu podpisu.
Jak dodała, ten bardzo ważny cel, dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu, ma już podstawy prawne i finansowe do tego, aby został osiągnięty.
Zdaniem rzecznika Muzeum Auschwitz Bartosza Bartyzela zmianę ekspozycji głównej, która z pewnymi korektami istnieje od 1955 r., wymusiły przede wszystkim rozwój badań na temat historii Auschwitz oraz wymiana pokoleniowa wśród odwiedzających ten były niemiecki obóz. Istotne jest też, że do Muzeum przyjeżdżają zwiedzający z różnych przestrzeni geograficznych i kulturowych.
Obecna wystawa kładła akcent na masowość zbrodni dokonanej przez Niemców. Obecnie narracja zostanie poszerzona o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni. „W nowej ekspozycji chcemy wykorzystać większą niż dotychczas liczbę oryginalnych eksponatów obozowych, które przybliżą historię Auschwitz także z perspektywy jednostki” – podkreśliła odpowiedzialna w Muzeum za tworzenie nowej wystawy Alicja Białecka.
Małgorzata Omilanowska: Przygotowanie wystawy, która w nowoczesny, przystępny, a jednocześnie mądry i wyważony sposób opowiada historię Auschwitz, będzie z pewnością kluczowym narzędziem edukacyjnym w przygotowaniu kolejnych pokoleń Polaków do właściwego zrozumienia tego, czym był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, czym był Holokaust i czym była ofiara Polaków uwięzionych w tym obozie koncentracyjnym.
Ekspozycja podzielona będzie na trzy części. Pierwsza przybliży sprawców, obóz jako instytucję, a także logistykę i planowanie zmiany obozu koncentracyjnego w ośrodek zagłady Żydów w komorach gazowych. Druga podejmie temat Zagłady widzianej z perspektywy ofiar. Wyeksponowane zostaną prywatne przedmioty przywiezione do obozu przez deportowanych Żydów. Trzecia skupi się na więźniach obozu koncentracyjnego i ukazaniu zaplanowanej przez Niemców dehumanizacji.
Dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński powiedział, że nowa wystawa będzie czerpała z doświadczenia obecnej, przede wszystkim z jej powagi, spokoju, surowości i minimalizmu. „Zasadą będzie nadal bardziej pokazać niż opowiedzieć” – zaznaczył. Dodał zarazem, że w pewnym sensie będzie ona szła wbrew trendom modnym w wystawiennictwie historycznym, zmierzającym do zaskoczenia widza i wciągnięcia go w rzeczywistość wirtualną.
Ekspozycja powstanie na parterach sześciu bloków byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, oznaczonych numerami od 4 do 9. Poprawi to jej dostępność dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Jak powiedział Bartyzel prace nad tworzeniem ekspozycji rozłożone są na etapy. Całość ma być gotowa za 11 lat. Długi okres wynika m.in. stąd, by prace konserwatorskie w budynkach i tworzenie wystawy nie zaburzało zwiedzania Miejsca Pamięci.
Prace nad nową wystawą główną rozpoczęły się w 2008 r. Wówczas powstała wstępna koncepcję, która jest dziełem pracowników Muzeum współpracujących z ekspertami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela. Prace projektowe dobiegają już końca. Szefowa Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Barbara Engelking uważa, że ostateczna wersja będzie gotowa w czerwcu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ par/