Obraz Matki Bożej Częstochowskiej powitano w środę wieczorem w Gnieźnie. Obecność tego wizerunku w Gnieźnie i Poznaniu w trakcie obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski nawiązuje do celebracji millenium chrztu Polski w 1966 roku.
Kopię jasnogórskiego obrazu w Gnieźnie przy pomniku św. Wojciecha powitał w obecności blisko 2 tys. wiernych prymas Polski abp Wojciech Polak. „Maryjo, to piastowskie Gniezno, miasto św. Wojciecha, pierwsza historyczna stolica Polski, dzisiaj gości i wita Ciebie z całego serca” – powiedział prymas Polski.
W trakcie powitania nawiązał do historii wesela w Kanie Galilejskiej, na którym obecny był Jezus i jego matka. „1050 lat temu na tę polską ziemię został zaproszony Jezus. I przyjęliśmy go w sakramencie chrztu świętego. A wraz z nim przyszła jego matka. Przyszłaś Ty, Maryjo, do nas i pozostałaś pośród tego ludu. Wszyscy dzisiaj z otwartym sercem przychodzimy do Ciebie w tym dniu naszego wesela. W dniu radości, w dniu dziękczynienia za dar, którym Bóg nas obdarował: za dar wiary i łaskę chrztu św, za dar powołania do bycia chrześcijanami, za wezwanie do świadectwa Chrystusowi naszym życiem i powołaniem” – powiedział abp Polak.
Obraz po powitaniu został procesyjnie przeniesiony do gnieźnieńskiej fary, gdzie rozpoczęło się czuwanie modlitewne. W uroczystości uczestniczyło wojsko, orkiestra, przedstawiciele duchowieństwa i wierni z całej archidiecezji.
W czwartek wizerunek zostanie przeniesiony w procesji do katedry, w której sprawowana będzie uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. W mszy uczestniczyć będzie prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu i parlamentu. Podobnie jak 50 lat temu, w czasie liturgii obraz zostanie ustawiony w prezbiterium, przed cokołem na którym spoczywają relikwie św. Wojciecha.
W czwartek wieczorem obraz zostanie przewieziony do Poznania. Przez całą noc w farze trwać będzie czuwanie. Jak powiedział biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl, obecność ikony w Poznaniu to także nawiązanie do obchodów z 1966 roku. „Jak 50 lat temu, przez miasto ruszy maryjna procesja z fary do katedry" – powiedział bp Bryl. Po wprowadzeniu obrazu do katedry, w świątyni sprawowana będzie uroczysta eucharystia.
Uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski trwać będą w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim, oraz w Poznaniu od czwartku do soboty.
W czwartek w Gnieźnie rozpoczną się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Księża biskupi złożą na Ostrowie Lednickim wyznanie wiary i wsłuchają się w bicie jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. W wydarzeniach na Ostrowie Lednickim uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce.
W piątek w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.
Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Ich głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy premiera musicalu "Jesus Christ Superstar".
Peregrynująca po Polsce kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1966 roku została zaaresztowana przez władze. Kościół odpowiedział na to pielgrzymką po kraju pustych ram obrazu. (PAP)
lic/ rpo/ ura/