Zbiory rękopiśmienne Książnicy Cieszyńskiej wzbogaciły się o kolekcję dokumentów rodziny Eisnerów, która od początków XX w. do II wojny prowadziła w mieście nad Olzą młyn i piekarnię – poinformował w piątek dyrektor Książnicy Krzysztof Szelong.
„Starsi mieszkańcy Cieszyna na pewno słyszeli o młynie i piekarni firmy +Hermann Eisner i syn+. (…) Już przed kilkoma laty do Książnicy trafiły dokumenty odnoszące się do historii tej firmy, m.in. efektowny pergamin z 1761 r. dotyczący kupna młyna na Frysztackim Przedmieściu przez Adama Duławę, umowa jego kupna przez Hermanna Eisnera (1868-1942) w 1907 r. i plany budowlane” – podała Anna Rusnok z Książnicy.
Obecnie do kolekcji dołączyły materiały z archiwum Eisnerów, cieszyńskiej rodziny o żydowskich korzeniach. Jak powiedziała Rusnok dotyczą przede wszystkim syna Hermanna - Arnolda (1898-1973) i jego żony Emilii (1905-1998).
„Dowiadujemy się z nich m.in., że Arnold, aby poślubić Emilię z domu Morcinek, przeszedł na katolicyzm. Ten oficer, najpierw armii austro-węgierskiej, a potem wojska polskiego, otrzymał Śląski Krzyż Powstańczy za dostarczanie chleba, a prawdopodobnie także broni, powstańcom podczas III powstania śląskiego” – poinformowała Rusnok.
Arnold Eisner wspierał także polskie oddziały, które w 1938 r. włączyły Zaolzie do Rzeczypospolitej. Świadczy o tym oficjalne podziękowanie za „solidne i terminowe wywiązanie się w dostarczaniu chleba dla wojska w czasie akcji Zaolzańskiej”. Dokument podpisał dowódca 4. Pułku Strzelców Podhalańskich płk Bronisław Warzybok.
W zbiorze, o który wzbogaciła się Książnica, jest również świadectwo ukończenia w 1896 r. w Karwinie nauki piekarskiego rzemiosła przez Hermanna Eisnera oraz legitymacja wystawiona mu przez cieszyńską gminę żydowską w czasie II wojny światowej.
„Mam nadzieję, że ten nowy nabytek Książnicy będzie stanowił kolejny element barwnej układanki, jaką tworzą źródła do pasjonującej, wielowątkowej historii naszego miasta” – powiedziała Anna Rusnok.
Zbiory Książnicy Cieszyńskiej liczą ok. 120 tys. woluminów, w tym ponad 16,5 tys. starodruków, 46 inkunabułów i 17 tys. rękopisów. Najcenniejszą częścią jest księgozbiór ks. Leopolda Szersznika. Książnica posiada także zbiór Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wśród starodruków szczególnie cenne są też "Libri Decretalium", czyli tzw. Prorocy Cieszyńscy - husyckie tłumaczenia Ksiąg Prorockich z lat 1419-1438 r. (PAP)
szf/ agz/